Sabah ve akşam saatleri arasında görülen hafif kilo dalgalanmaları, gün boyunca tüketilen yiyecek ve içeceklere, yapılan aktivite ve egzersizlere ve nominal olarak bağırsak hareketlerine bağlanabiliyor.

ABD’nin New York şehrinde yer alan Suny Downstate'de acil tıp klinik profesörü Dr. Mert Erogül, Parade’a yaptığı açıklamada, "Kilo gün içinde dalgalanabilir, bu nedenle tartılmak için her gün aynı saati seçmek iyi olur" açıklamasında bulundu. 

İnsanlar uyandıklarında daha az kilolu olma eğilimindedirler çünkü uyurken nefes almak ve terlemek sıvı kaybına neden olur. Ayrıca bir çalışma yetişkinlerin uyku sırasında saatte yaklaşık 50 kalori yaktığını buldu.

Greenwich Hastanesi'nde bariatrik cerrah olan Dr. Neil Floch da, "Sabah uyandığınızda gece boyunca bir şey içmediğiniz için susuz kalırsınız. Sonra banyoya gidersiniz ve idrarınızı yaparsınız. Eğer bağırsak hareketiniz de olursa yarım ya da çeyrek kilo kadar kaybedebilirsiniz. İşte bu nedenle sabah aç karnına tartılmak en düşük kilonuzda olacağınız zamandır." dedi.

Forbes Health’in 2024 yeni yıl kararlarıyla ilgili yaptığı ankette de kilo vermek ilk beşte yer aldı.

Ankete katılan 1000 Amerikalı yetişkinin %33,8'i kilo vermek istediğini söylerken %48'i kondisyonunu geliştirme hedefini belirledi. %38'i mali durumlarını düzeltmeyi hedefliyor ve %36'sı da daha iyi bir zihinsel sağlık istiyor.