Hayatı boyunca fazla kilolarıyla mücadele eden bir kadın, Ozempic ile olan yolculuğunu, saç dökülmesi, ishal ve şiddetli yorgunluk gibi çeşitli yan etkilerle birlikte belgeledi.

Kanadalı beslenme uzmanı ve diyetisyen Abbey Sharp da, kadın ilacı kullanırken yaşadığı süreci inceleyerek dikkat çekici yorumlarda bulundu.

İlaç tokluk sinyallerini artırarak iştahı azaltıyor ancak Sharp, hayati önem taşıyan protein ve liflerden yoksun olabileceği, kas kaybı ve bağırsak kanseri riski taşıyabileceği konusunda uyarıyor.

YEDİ AYDA 35 KİLO

Ginger adındaki kadın ilacı yedi ay boyunca kullandı ve bu süreçte yaklaşık 35 kilo verdi. Sharp’ın incelemesi, 660 binden fazla aboneye sahip olduğu YouTube kanalında yayınlandı.

Ginger, Tip 2 diyabet hastası olan babasının aşırı kilo vermesinin ardından Ozempic kullandığını öğrendi ve bu da kendisini ilacı kullanmaya yöneltti.

Maksimum dozu kullanan kadın, “Kendimi gerçekten iyi hissediyorum. Dün alışveriş yapıyordum ve XL için alışveriş yapmak yerine orta boy için tercih ediyordum” dedi.

Ancak sonra saç dökülmesi, ishal ve bitkinlik gibi endişe verici yan etkilerden de bahsetti.

 

TEMEL BESİN MADDELERİNİ ALAMIYOR

Süreci inceleyen Sharp, Ginger'ın günlük yemeklerinin yaklaşık 1.100 kalori olduğunu tahmin etti.

Diyetisyen, GLP-1 agonistleri kullanan hastaların kas kaybını ve yetersiz beslenmeyi önlemek için günde 1400-1500 kaloriden daha az yememeleri önerildiğini belirtti.

Ozempic kullanmayanlar için önerilen günlük kalori alımı kadınlar için 2.000, erkekler için 2.500'dür.

İlaç, beyinde mideyi dolu tutan ve iştahı kapatan hormonları tetikleyen bir protein olan GLP-1 reseptörüne bağlanıyor.

Yan etkileri arasında bulantı, baş ağrısı, karın ağrısı, kusma, ishal ve yorgunluk bulunuyor. Doktorlar ayrıca hastaların kilo kaybını sürdürmek için tüm yaşamları boyunca ilacı kullanmaları gerekebileceğinden endişe ediyor.

Sharp, Ginger'ınki gibi bir diyetin, süt ürünleri, et ve bakliyatlarda bulunan ve kas gelişimi ve enerji artışı için gerekli olan temel besin maddesi olan proteinden, liften ve sebze-meyve eksikliğinden yoksun olduğu konusunda uyardı.

Uzmanlar, D vitamini, demir ve çinko gibi gerekli vitaminleri yeterince almamanın saçların incelmesine ve dökülmesine neden olabileceğini söylüyor.