Son derecede yaygın olan tatil kabızlığı, araştırmalara göre Amerikalı gezginlerin yüzde 30 ila 40'ını etkiliyor. Bu genellikle dehidrasyonun, uçak ve trenlerde uzun süre hareketsiz oturmanın, seyahat stresinin, abur cubur yemenin veya bunların hepsinin bir kombinasyonu sonucunda gerçekleşebiliyor.

Her gün dışkılamanız gerektiğini söyleyen katı ve kesin kural bir efsane olsa da, haftada iki veya üç kereden daha az dışkılamak, vücudun kalın bağırsağı uyarmak ve bağırsak hareketini başlatmak için daha fazla lif ve sıvıya ihtiyaç duyduğunun bir göstergesi olabilir.

NE YAPMALI?

Gastroenterologlar, sıvı almanın ve lif açısından zengin yiyecekler yemenin yanı sıra, değişen zaman dilimlerinin vücudun uyku ve sindirimi düzenleyen iç saatini bozduğu göz önüne alarak hastalarına mümkün olduğunca normal bir uyku programını sürdürmelerini tavsiye ediyor.

Seyahatten önceki günlerde probiyotik takviyesi alarak veya yoğurt ve kimchi gibi sindirime yardımcı olan fermente gıdaları tüketerek kendinizi hazırlayabilirsiniz.

Washington Üniversitesi Sindirim Sağlığı Merkezi'nde gastroenterolog olan Dr. Teri Brentnall, "Kuru erik gibi meyveler ile brokoli gibi sebzeler, buğday kepeği ve probiyotikli yoğurt dışkının büyük kısmını iyileştirebilir ve bu da bağırsak düzenini toparlamaya yardımcı olur. Bu gıdalar aynı zamanda mikrobiyomun dengelenmesine de yardımcı olabilir" dedi.