Merkez Bankası (TCMB) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yönetiminin bir araya geldiği dünkü toplantıda, TL'ye geçiş süreci değerlendirildi.

TCMB ve TBB yönetimi bankacılık sektöründe son durumu değerlendirmek üzere dün bir araya geldi.

Toplantıda, bankacılık sisteminde döviz dönüşümlü mevduatların azaltılması ve TL'ye geçiş ile TCMB'nin ihracat ve yatırıma yönelik destekleri kapsamında reeskont ve yatırım taahhütlü avans kredilerine (YTAK) yönelik uygulamalar ele alındı.

TBB'DEN AÇIKLAMA GELDİ

TBB'den bu sabah yapılan açıklamada, "TL'ye geçiş hedefinin önlemler sonrası devreye giren olumlu görünümü ve devamına yönelik ortak öneri çalışması, dezenflasyon hedefiyle uyumlu kredi akışının sağlıklı işleyişinin devamına dair öneriler ve TCMB ile birlikte ihracat ve yatırım kredilerindeki olumlu seyrin geliştirilmesine ilişkin değerlendirmeler toplantının ana gündem maddeleri olmuştur" görüşüne yer verildi.

Toplantıda ayrıca, geliştirilmekte olan Toplumsal Yatırım Notu'na ilişkin bir çerçeve oluşturularak ortak çalışma yürütülmesine dair mutabakat da sağlandı.

'TL'YE GEÇİŞ UYUMLU ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR'

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, hem yurt içi yerleşiklerin tasarruf aracı tercihlerindeki hem de yurt dışı yerleşiklerin fon akımlarındaki eğilime dikkat çekerek TL'ye geçişin hedeflere uygun şekilde devam ettiğini belirtti.

TCMB Başkanı Erkan, para politikasının birikimli ve gecikmeli etkilerinin devreye girmesiyle, dezenflasyonun 2024 yılı Enflasyon Raporu patikayla uyumlu şekilde gerçekleşeceğini öngördüklerini vurguladı.

Erkan, reel sektör ve piyasaların dezenflasyon patikasına olan inancının arttığını ve beklentilerde fiyatlama davranışlarına da yansımaya başlayan bir iyileşme görüldüğünü ifade etti. Erkan bankacılık sektörünün TL'ye geçişi destekleyen çabalarını "memnuniyetle karşıladıklarını" da söyledi.

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, yatırımların ve büyümenin devam ettiğini, görünümün pozitife döndüğünü, öngörülebilirliğin arttığını ve risk priminin azaldığını söyledi.