Popüler 10-2-20 antrenmanı, sosyal medyada iki ayda 15 kiloya kadar vermenin etkili bir yolu olarak ortaya çıktı.

Antrenman, haftada dört kez, yüzde 10 eğimde, 20 dakika boyunca, koşu bandında saatte 3 km (2 mil) hızla yürümeyi içeriyor.

Bu, 30 dakika boyunca yüzde 12 eğimle saatte 4 km hızla yürümeyi gerektiren 12-3-30 rutinine bir alternatif olarak önerildi. Ancak uzmanlar, daha az yoğun olan versiyonun hala kilo vermenin etkili bir yolu olduğunu söylüyor.

Uygulama tabanlı bir fitness programı olan Ladder'da fitness koçu olan Nicole Rauch Winter, ağırlık kaldırırken ve besleyici yiyecekler yerken 10-2-20 egzersizini yapmanın altı ila sekiz haftada sekiz ila on kilo yağ kaybetmenize yardımcı olabileceğini söyledi. 

FORMDA OLMAK ÖNEMLİ

Ancak Kuzey Carolina Greensboro Üniversitesi'nden kinesiyoloji profesörü DeAnne Davis Brooks, Health'e, "30 dakika boyunca bu hızda ve eğimde ilerlemek için oldukça iyi bir formda olmanız gerekiyor" dedi.

Bunun üzerine kullanıcılar, antrenmanın biraz kısaltılmış bir sürümünü oluşturdular.

TikTok kullanıcısı Jennifer Nicole, “Antrenmanı yanlış yapmak ya da daha da kötüsü hiç yapmamak yerine, onu kendim için değiştirdim, 10-2-20 yapıyorum ki bu hala zorlayıcı ama başarabildiğim bir şey.” dedi.

Sosyal medya hesabından yorum yapan Naima adlı bir kullanıcı da, Winter'ın gönderisine "Sadece koşu bandını kullanarak 2 haftada 1 kilo verdim" yorumunu yaptı.

Başka bir TikTok kullanıcısı Miranada Cheyenne de, rutinin tatilden önce vücudunu şekle sokmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Çevrimiçi bir sağlıklı yaşam platformu olan GS Method'un kurucusu Georgie Spurling, yaptığı açıklamada, bu tip koşu bandı egzersizlerinin, birçok fitness uzmanının çevrimiçi olarak sunduğu yüksek yoğunluklu egzersizlere popüler bir alternatif olduğunu söyledi.

Spurling, “Tempolu yürüyüş, vücudun alt kısmını güçlendirerek ve dayanıklılık ile kasları geliştirerek harika bir kardiyo egzersizi sağlayabilir” dedi.

Uzman, bu tür egzersizlerin eklemlerinize zarar vermeden kalp atış hızınızı artırmanıza yardımcı olduğunu ve yoğun rutinlerden uzak kalan kişiler için spora daha ılımlı bir giriş olabileceğini ekledi.