Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Erhan Çetinkaya’nın şirket kârlılıklarıyla ilgili açıklamalarına isim vermeden tepki gösterdi.

Hisarcıklıoğlu sosyal medyadan yaptığı açıklamada “Özel sektörü suçlu ilan etmeden önce herkes kendi işini en iyi şekilde yapsın” dedi.

İsim vermeden TÜİK Başkanı Erhan Çetinkaya’yı özel sektör kârlılığı açıklamaları üzerinden eleştiren Hisarcıklıoğlu konuya ilişkin şunları kaydetti:

“Üreten, istihdam sağlayan, bu ülkenin geleceğine yatırım yapan özel sektörü suçlu ilan etmeden önce herkes kendi işini en iyi şekilde yapsın. Sap ile samanı birbirine karıştırmayalım. Fahiş fiyat artışı yapan şirket varsa, kamunun yetkili kurum ve kuruluşları işlem yapsın. Toptancı anlayışla bütün şirketler suçlu ilan edilemez.” 

İSO BAŞKANI DA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

stanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan da dün yaptığı açıklamada TÜİK Başkanına tepki göstermişti.

Bahçıvan X hesabından yaptığı paylaşımda "TÜİK, bugün görev alanının dışına çıkarak enflasyon konusunda bazı kesimleri suçlamak yerine, toplumun geneli tarafından merak edilen enflasyon hesaplama yöntemiyle ilgili sorulara, daha ikna edici bir açıklama getirmeliydi" demişti.

TÜİK Başkanı Çetinkaya bu hafta basın kuruluşlarının Ankara Temsilcileriyle yaptığı toplantıda, “Türkiye’deki şirket kârları enflasyonu yukarı taşıyan bir etkiye sahiptir, akademik olarak bu gösterilmiştir. Ayrıca Türkiye’de şirket kâr artışları fahiş, yurt dışında değil” ifadelerine yer vermişti.

'BATIYORLAR' İDDİALARINA SERT TEPKİ

Hisarcıklıoğlu, bazı firmaların zor durumda olduğu iddialarına da tepki göstererek, "Firmalarımız, bu ülkenin milli servetidir, özel sektörümüz yatırım, istihdam, üretim ve ihracatını her sene artırmakta, dünyanın dört bir köşesinde ülkemizi en iyi şekilde temsil etmektedir" dedi.

Şirketlere itibar cellatlığı yapıldığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, "Bazı il ve ilçelerimizde sektörlerle, firmalarla ilgili ‘zordalar, batıyorlar’ gibi dedikodular çıkarmak, altına adını yazma cesareti olmadan batacak şirketler listelerini iletişim kanallarından paylaşmak alçaklıktır, ahlaksızlıktır, suçtur. Ülkemize, milletimize ve ekonomimize ihanettir." değerlendirmesinde bulundu.

Hisarcıklıoğlu, ticaret dünyasının tüm paydaşlarına yönelik çağrıda bulunduğunu belirterek açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Lütfen dedikodu ticareti yapanları dinlemeyin, o ticaretin ortağı olmayın. Firmalarımız, bu ülkenin milli servetidir, özel sektörümüz yatırım, istihdam, üretim ve ihracatını her sene artırmakta, dünyanın dört bir köşesinde ülkemizi en iyi şekilde temsil etmektedir. Birkaç şirketin zorda kalmasını bahane ederek dedikodularla karalanmaya çalışılan firmalarımızda binlerce insan çalışıyor, evlerine ekmek götürüyorlar. Bu insanların aileleri, çocukları var. Yazıktır, günahtır. Asılsız, hiçbir dayanak noktası olmadan, batacak, zorda kalan şirketler listesi hazırlayan ahlaksızlara karşı cumhuriyet savcılarına çağrı yapıyorum. Bu tür kara listeleri hazırlayanları tespit edip, haklarında gerekli hukuki işlemleri başlatsınlar lütfen. Şirketler hakkında asılsız dedikodu çıkartanlar yargılanmalı. İletişim kanallarından kara listeler paylaşanlara karşı hukuki işlem başlatılmalı."

Bankalara da seslenen Hisarcıklıoğlu, reel sektör ile finans sektörünün aynı elmanın iki yarısı olduğunu vurguladı.

Hisarcıklıoğlu, bankaların firmaların yanında durmaya devam etmesi gerektiğine işaret ederek şunları kaydetti:

"Özellikle bazı bankaların il ve ilçe şubelerini dedikodu ticareti konusunda daha hassas olmaya davet ediyorum. Bu vesileyle bir çağrım da şirketleri enflasyonun müsebbibi gösterip, özel sektörü suçlu ilan edenlere. Üreten, istihdam sağlayan, bu ülkenin geleceğine yatırım yapan özel sektörü suçlu ilan etmeden önce herkes kendi işini en iyi şekilde yapsın. Sap ile samanı birbirine karıştırmayalım. Fahiş fiyat artışı yapan şirket varsa, kamunun yetkili kurum ve kuruluşları işlem yapsın. Toptancı anlayışla bütün şirketler suçlu ilan edilemez."