Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 2010 yılından bu yana işlettiği 100 yataklı hastanesini zarar ettiği gerekçesiyle satışa çıkardığı öğrenildi.

TOBB hastanesi doğrudan satış ya da işletme hakkının devri yöntemlerinden biri uygulanarak elden çıkarılacak.

SÖZCÜ’nün edindiği bilgilere göre, TOBB’u hastane satışına götüren süreç özel bir hastaneden gelen ‘sürpriz’ teklifle başladı.

TOBB yönetiminin normalde hastaneyi satmak gibi bir düşüncesinin olmadığı, ancak özel hastaneden gelen ‘karlı teklif’ üzerine görüşmelere başlandığı öğrenildi.

Teklifi sunan özel hastanen yönetiminin TOBB’a, “Normalde bu büyüklük ve donanımdaki bir hastanenin zarar etmesi mümkün değil.

Ancak sizin hastaneniz yıllardır sürekli zarar ediyor. Hastaneyi bize verirseniz kara geçirip kardan size her yıl düzenli pay veririz” teklifini sunduğu, TOBB yönetiminin de zarardan kurtulmak adına hastanenin işletme hakkını devretmeye sıcak baktığı belirtildi.

TOBB’un hastaneyi devredeceği bilgisi, tamamı TOBB üyesi olan özel hastaneler arasında kısa sürede duyuldu.

Hastaneye en büyük teklifin A101 ve English Home dahil bir çok sektörde faaliyet yürüten Aydın Grup’un sahibi olduğu Memorial Hastanesi'nden geldiği belirtildi.

Ayrıca Güven Hastanesi ve LÖSEV (Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı) dahil çok sayıda özel hastane ve muayenehane işleten ünlü hekimden teklif geldi.

Güven Hastanesi’nin sahiplerinden Nükhet Küçükel Ezberci’nin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından önce Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu üyeliğine, ardından Madrid büyükelçiliğine atandığına işaret eden kaynaklar, “TOBB hastanesi için AKP’ye yakın iş dünyası kıyasıya yarışacak” yorumunda bulundular. TOBB yönetiminin siyasi baskılar karşısında ciddi sorun yaşamaya başladığı ifade ediliyor.

ÜNİVERSİTE İÇİN KİLİT ROL

TOBB, 2010 yılında MESA’dan satın aldığı hastane için 2012 yılında TOBB Üniversitesi bünyesinde TIP fakültesi kurdu.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) TIP fakülteleri için en az 200 yataklı hastane kurma zorunluluğu getirdi.

YÖK’ün hastane için fakültelere verdiği 2 yıllık süre doldu. Bu nedenle TOBB’un hastanesi, TIP fakültesi olup 200 yataklı hastanesi olmayan üniversite hastanelerinin iştahını kabarttı.

TOBB’un TIP fakültesinden vaz geçmediği, bu nedenle hastanenin sadece işletme hakkını devrederek hastaneyi kendi TIP fakültesine bağlı olarak kullanmaya devam edeceği, 200 yatak şartını da diğer hastanelerle sözleşme imzalayarak sürdüreceği ifade edildi.