2019 yılında SÖZCÜ Gazetesi’nde Ankara Temsilcisi ve yazarı Saygı Öztürk’ün TOGO Kuleleri ile ilgili yaptığı röportaj hakkında hem Sinan Aygün hem de Melih Gökçek’in avukatı Mehmet Ali Alan tarafından suç duyurusunda bulunuldu. 

Savcılık ise takipsizlik kararı verdi. Ancak Adalet Bakanlığı Yavaş adaylığını açıklayınca 3 yıl sonra karara itiraz edip, ‘’Kanun yararına bozma’’ istedi.

Yavaş, Öztürk ile 27 Aralık 2019’da yaptığı röportajda, TOGO Kuleleri ve Gökçek döneminden itibaren Belediyenin avukatı olan Mehmet Ali Alan’ın iki kurum arasında menfaat çatışması bulunmasına rağmen görevini sürdürdüğünü ifade etti. 

Yavaş, Ankara Bölge İdare Mahkemesi tarafından verilen 2.1 emsalli TOGO Kuleleri planının iptalinin yürütmesini durdurma kararının Alan tarafından aylarca Belediyeye bildirilmediğini ve inşaatın hukuka aykırı olarak devam ettiğini söyledi. 

Alan ise röportajda kendisine hakaret edildiği gerekçesiyle Yavaş hakkında suç duyurusunda bulundu. Savcılık 20 Ekim 2020’de takipsizlik kararı verdi. Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği de bu kararı onadı.

ABB kaynakları, Adalet Bakanlığının müdahalesini 2019 seçimlerinden hemen önce yapıldığı gibi Yavaş’a itibar suikastı girişimi ve ‘’Siyasi operasyon’’ olarak değerlendirdi.