İzmir'in Torbalı ilçesi Ayrancılar Mahallesi Barış Manço Caddesi’ndeki şırdancıda meydana gelen patlamada yaşamını yitiren 5 kişinin İzmir Adli Tıp Kurumu'ndaki otopsi işlemleri tamamlandı. 

4 AYLIK HAMİLEYMİŞ

Cenazeleri ailelerine teslim edilen Birgül Sarsılmaz, Evin Aslan,Ruken Çağur, Havin Ergin ve Dilek Bağ son yolculuklarına uğurlandı. Patlamada kardeşi Evin Aslan ile birlikte can veren Birgül Sarsılmaz'ın 4 aylık hamile olduğu öğrenildi.

"MARKET ALIŞVERİŞİNE GİTMİŞTİ"

Ölenlerin yakınları, işlemlerin bitmesini bekliyor. Patlamanın şokunu üzerinden atamayan Orhan Çağur, eşi Ruken Çağur'un (31) yaşamını yitirdiğini söyleyerek, "Eşim, ev hanımı iki çocuk annesiydi. Market alışverişine ve ayakkabı almaya gitmişti. Olay yerine yakın bir mesafede oturuyoruz. Olayı duyunca durumunu öğrenebilmek için birçok hastaneye gittik. Ancak acı haberi aldık. Cenazemizi Mardin'de toprağa vereceğiz" diye konuştu.

Çağur'un cenazesi  otopsinin ardından teslim alınıp, toprağa verilmek üzere memleketi Mardin'e götürüldü.


Orhan Çağur

İKİ KARDEŞ PAZARA GİDİYORMUŞ

Adli tıp morgu önünde yakınlarının otopsi işleminin bitmesini bekleyen Deniz Sarılmaz, patlamada eşi Birgül Sarılmaz ile baldızı Evin Aslan'ın yaşamını yitirdiğini söyledi.

Sarılmaz, "Önce kuzenlerin evine kahvaltıya, oradan da pazara alışverişe gitmişler. Olay yerine 3-4 kilometre mesafede oturuyoruz. Sonra da bu olayın olduğunu öğrendik" dedi.


Şükrü Aslan, Deniz Sarılmaz

"HUKUKİ SÜREÇ İÇİN ELİMZDEN GELENİ YAPACAĞIZ"

Eşi Evin Aslan'ın patlamada yaşamını yitirdiğini söyleyen Şükrü Aslan da "Pazara giderken patlama olmuş. Yaşamlarını yitirmişler, takdiri ilahi. Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun" diye konuştu.


İbrahim Savucu

Yaşamını yitiren Birgül Sarılmaz ile Evin Aslan kardeşlerin babası İbrahim Savucu da acılarının büyük olduğunu belirterek, "Bir facia yaşandı. Ne diyeceğimi şaşırdım. Gereken hukuki süreçte, elimizden ne gelirse yapacağız" dedi. 

BABA OCAĞINDA TOPRAĞA VERİLDİLER

4 aylık hamile olan Birgül Sarsılmaz ve Evin Aslan'ın cenazeleri aileleri tarafından İzmir Adli Tıp Kurumu morgundan alındıktan sonra babaevinin bulunduğu Torbalı ilçesindeki Subaşı Mahallesi'ne getirildi. 

Baba İbrahim Savucu, burada taziyeleri kabul etti. Cenazeler, Subaşı Mahallesi Cami'nde öğlen namazından sonra kılınan cenaze namazının ardından mahalle mezarlığında defnedildi. 


Salih Ergin

LİSELİ HAVİN AYAKKABI BAKIYORMUŞ

Yaşamını yitiren Havin Ergin'in (17) kuzeni olduğunu söyleyen Salih Ergin ise "Kuzenim Havin, Menderes'te yaşıyordu. Lise öğrencisiydi, okumayı çok severdi. Bir yakınının kız isteme merasimi için alışveriş yapmak amacıyla Torbalı'ya geldi. Kendisine ayakkabı bakıyormuş. Tesadüfen oradan geçerken patlama oluyor. Acımız, büyük çok üzgünüz" diye konuştu. 

Cenazesi Menderes'e getirilen Havin Ergin için öğleden sonra Değirmendere Mahalle Mezarlığı'nda cenaze töreni düzenlendi.  Ergin'in tabutuna beyaz bir başörtüsü serildi. Kılınan namazın ardından Havin Ergin, son yolculuğunu uğurlandı. Törende, gözyaşlarını tutamayan baba  Muttalip Ergin, kızının tabutuna sarılıp, "Bir tanem" diye seslendi.


Dilek Bağ

BABASININ İŞLETTİĞİ MARKETTE ÇALIŞIYORDU

Patlamada hayatını kaybeden Dilek Bağ'ın (24) olay yerine birkaç metre mesafede babasının işlettiği bir markette çalıştığı belirtildi. İkiz olduğu öğrenilen Dilek Bağ'ın da cenazesi otopsi işlemlerinin ardından yakınlarına teslim edildi. 

Baba Murat ve anne Adalet Bağ taziyeleri kabul etti. Tabuta, genç yaşta yaşamını yitiren kızın yakınları tarafından duvak bırakıldı. Bağ'ın cenazesi, kılınan cenaze namazının ardından Elmalık Mezarlığında defnedildi. 

 

TANIKLAR O ANLARI ANLATTI

Patlama sırasında evlerinde ya da olay yakınında bulunan vatandaşlar, yaşadıklarını anlattı. 

Patlamanın olduğu caddede evi bulunan Çiğdem Akdemir, çok şiddetli bir sarsıntı yaşadıklarını ve ilk başta ne olduğunu anlamadıklarını söyledi. 

"İNSANLARI ÖYLE GÖRMEK ÇOK KÖTÜTDÜ"

Dışarı nasıl çıktıklarını bilmediklerini belirten Akdemir, "Sadece kapıdan çıktığımızı hatırlıyoruz. Çıktığımızda her yer cam parçalarıyla doluydu. Ayağımıza terliği alıp koştura koştura çıktık. Patlama hemen dibimizde oldu. Bizim ev havaya kalktı resmen. O kadar şiddetliydi. O insanları öyle görmek çok kötüydü." diye konuştu. 

"ADETA AYAKLARIM YERDEN KESİLDİ"

Evi hasar gören Erdal Hayta da patlamadan önce ekmek almak için aşağı indiğini, döndüğü sırada çok yüksek bir sesle adeta ayaklarının yerden kesildiğini aktardı. 

Sesle birlikte balkona koştuğunu anlatan Hayta, "Her taraf tozdu. Apar topar eşimle aşağıya indik, yaralıları gördük. Dün gece evde kalamadık. Bugün sabah geldik. AFAD ve jandarmayla eve girip ilaçlarımı alıp geri çıktım." ifadelerini kullandı. 

"RÜZGAR GİBİ GELİP EVLERE ÇARPTI"

Ülkü Türe ise olay anında sokakta olduğunu, yüksek sesle patlamanın olduğu yerden karşı binaya bir şeylerin çarptığını, sonra da rüzgar gibi gelip evlerin camlarını kırdığını belirtti. Kendi evinin uzak olmasına rağmen hasar aldığını aktaran Türe, ölü ve yaralılara çok üzüldüklerini, hala şokun etkisinden çıkamadıklarını aktardı. 

"OĞLUM ŞOKA GİRDİ, MAHŞER YERİ GİBİYDİ"

Patlama anında 7 yaşındaki oğluyla evde olan Ayşe Çiftçi de basınçla ayaklarının yerden kesildiğini ve camlarının patladığını anlattı. Aşağıya inip inmeme konusunda bir türlü karar veremediğini söyleyen Çiftçi, "Olaydan sonra oğlum şoka girdi. Arkadaşlar geldi çıkardılar bizi evden. Aşağıya indiğimizde mahşer yeri gibiydi. Oğlumu, gözlerini kapatarak çıkardım. İnşallah yaralarımızı saracağız. Oğlum çok etkilendi." dedi.