Dünyanın birçok bölgesinde salgın hastalıklar etkisini hissetirmeye devam ederken Rusya'dan endişe yaratan bir olay yaşandı... 

Rusya'nın işgali altındaki Luhansk bölgesinde yaşayan yüzlerce çocuk tatil için götürüldüğü Sibirya'da hastalandı. Trenlerle yaklaşık 3200 kilometre uzağa seyahat eden çocuklarda öncelikle yüksek ateş görüldü. 

Bulaşıcı hastalık endişesi sebebiyle çocuklar ve öğretmenlerden bazıları hastaneye kaldırıldı. İlk belirlemelere göre 126 çocuk ve 11 yetişkin hastaneye kaldırıldı. 

Çocukların 60'ında akut solunum yolu enfeksiyonu tespit edilirken salgının büyüyebileceğinden endişe eden yetkililer hastalığın yayılmasını engellemek için doktorları trene gönderdi. Trende tedavi altına alınan 12 yaşındaki Veronika Yu isimli küçük kız bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadı. 

Hastalanan Yu'nun ateşinin 39 dereceye çıktığı belirtildi. REN TV'ye konuşan bir kaynak, "Kız bilincini kaybedince tren şefi hemen yolculuğu bitirmiş ve en yakın istasyona ambulans çağırdı. Fakat doktorların müdahalesine rağmen kurtarılamadı" dedi.

Olayın ardından otobüslerle trendeki hasta öğrenciler hastaneye kaldırıldı. 

Çocukların Sibirya'nın batısındaki bir olimpiyat kampına götürüldüğü belirtilirken olayla ilgili soruşturma başlatıldı.