Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, vakfın İstanbul'da kullandığı merkezlerden tahliye olunacağını duyurdu. Erk, yazılı açıklamasında yaşanan yargı sürecine dair detayları aktardı. Erk, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

- Bugüne kadar sizlere hep böbrek sağlığının ve toplum sağlığının korunması adına yürüttüğümüz çalışmalarla ilgili kamu yararı gözeten çok sayıda haberle ulaştık. 40 yıla yaklaşan vakıf tarihi boyunca yürüttüğümüz tüm faaliyetlerle, toplumda sağlığın gelişmesi yönünde hatırı sayılır yol kat ettik.


Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk

- Toplumda farkındalığın artması, yeni nesillerin bilinçli ve sağlıklı yetişmesi için gerçekleştirdiğimiz tüm projeler sizlerin değerli destekleri ile mümkün oldu. Ancak maalesef bugün; vakfımızı, diyaliz hastalarımızı ve vakıf gönüllerimizi derinden yaralayan bir haberi duyurmak zorunda kalıyoruz…

FAALİYETE SON VERİLİYOR

- 30 Mayıs 1985 yılında kurulan Türk Böbrek Vakfı, 1989 yılından bu yana İstanbul Bahçelievler’de bulunan diyaliz merkezi ve 2000 yılında kurulan hastane ile hizmet veriyordu. Kamu tarafından vakfa tahsis edilen araziler üzerine başta merhum Ahmet Ermiş, Hacı Ali Akın ve merhum Osman Esen’in büyük bağışları ve yüzlerce vakıf gönüllüsünün destekleri ile inşa edilen Hizmet Hastanesi ve Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezi, 31 Ocak 2024 itibarıyla faaliyetlerine son veriyor.

MAHKEME KARARIYLA KESİNLEŞTİ

- Dönemin yerel yönetiminin vakfa tahsis ettiği araziler üzerine kurulan sağlık merkezlerimiz, tüm hukuki süreçler titizlikle gözetilerek, büyük emeklerle inşa edilmişti. Ancak 2000 yılında davacıların, kamuya bağışlanan araziler için Vakfımıza ve MEB’e açılan davanın, daha sonra ikinci kuşak mirasçıların sağlık tesislerimiz ile ilgili Sağlık Bakanlığı'na ve yerel belediyeye açtığı davaların ilk ve ikinci derece mahkemelerde aleyhe sonuçlanmasını takiben, ülkemize önemli hizmetler sunmuş olan sağlık kurumlarımızın faaliyetlerinin durdurulması kararı alındı. İlk ve ikinci derece mahkemelerin kararları çerçevesinde, Türk Böbrek Vakfı’nın inşa ettiği merkezlerin tahliyesi kesinleşmiş oldu. 

YENİ ALANLAR ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR 

- Gücünü şeffaflığından, bağışçılarının desteklerinden, bilime ve halk sağlığına kendini adamış doktorlarından, vakfı ailesi gibi benimseyen çalışanlarından ve hastalarından alan Türk Böbrek Vakfı bugün; nitelikli ve güvenilir sağlık hizmetine ev sahipliği yapan binalarına veda ederken, taze umutların yeşereceği yeni merkezlerinin taşınacağı yerleri belirlemek ve faaliyetlerine ara vermeden devam etmek için var gücüyle çalışıyor. 

- Türk Böbrek Vakfı Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezi 1989 yılından bugüne, Hizmet Hastanesi ise kurulduğu 2000 yılından bugüne kadar sayısız hastaya sağlık hizmeti vermiştir. 2010 yılından bu yana Memorial Sağlık Grubu ile uyumlu bir iş birliği içinde sürdürdüğümüz Hizmet Hastanesi operasyonunun sonuna gelmiş olmakla birlikte, alınan ortak karar doğrultusunda kurumlarımız arasındaki stratejik iş birliğini sürdürmeye devam edeceğiz.

- Bugüne kadar sağlığını ve yakınlarını bize emanet eden sayın hastalarımıza ve hasta yakınlarımıza güvenleri için, bir aile gibi olduğumuz kıymetli hekimlerimize ve tüm çalışanlarımıza emekleri ve özverileri için teşekkürü borç biliriz.