Türkiye ile İsrail arasındaki gerilim her geçen gün tırmanıyor... Geçen yılın ortalarına kadar ilişkilerin normalleşmeye başladığı ve normalleşme adımlarının atıldığı Türkiye-İsrail hattında, 7 Ekim'de başlayan İsrail-Hamas savaşı sonrasında ipler kopma noktasına gelmişti. 

İsrail'in Filistin'de sivillere orantısız güç kullanmarak şiddete başvurması ve sivilleri katletmesine en büyük tepki veren ülkelerin başında Türkiye gelirken Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve bakanları arasında sözlü polemikler de gündem olmuştu. 

Dün akşam oynana Antalyaspor-Trabzonspor müsabakasında gol atan İsrailli futbolcu Sagiv Jehezkel'in gol sevinci sırasında yaptığı hareket ise krizi derinleştirdi. Bileğindeki bandaja "100 gün" yazan ve Davut Yıldızı ile birlikte bunu tribünlere ve kameralara gösteren Jehezkel'in hareketi büyük tepki çekti. 

Futbolcu gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılırken İsrail Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaptı. Bakanlık futbolcunun bugün İsrail'e döneceğini duyurdu. 

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant da sosyal medya üzerinden bu süreci eleştirdi. Gallant, Türkiye'yi "Hamas'ın fiili yürütme kolu" olarak görev yapmakla suçlarken, eski adıyla Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X'te paylaşımlarda bulundu. 

İsrail'in 6 Şubat 2023'te yaşanan depremlerin ardından Türkiye'ye hızlı bir şekilde yardım ettiğini hatırlatan Gallant, Jehezkel'e yapılan muameleyi, "ikiyüzlülük ve nankörlüğün bir tezahürü" olarak nitelendirdi.