"Modern Avrupa Birliği’nin mimarı" olarak görülen eski Avrupa Komisyonu Başkanı Jacques Delors 98 yaşında öldü.

BBC'nin haberine göre Delors’un ölüm haberini paylaşan kızı Martine Aubry, babasının Çarşamba sabahı Paris'teki evinde uykusunda öldüğünü söyledi.

Fransız politikacı, AB içinde insanların, ürünlerin ve hizmetlerin serbest dolaşımına olanak tanıyan ortak pazarın yaratılmasında etkili olmuştu.1985'ten 1995'e kadar görev yapan Delors, aynı zamanda AB’nin ortak para birimi euronun da temelini atmıştı.

Delors aynı zamanda Türkiye’nin birliğe üyeliği tartışmalarındaki açıklamalarıyla da öne çıkmıştı. Komisyon başkanlığı sürecinde Türkiye’nin kültürel ve dini olarak AB'ye ait olmadığını düşünenler arasındaydı.

Delors, AB için “Hristiyan kulübü” ifadesini de kullanmış ve Türkiye’nin kabulünün zorluğunda bunun da yattığını savunmuştu.

Jacques Delors’un bu ifadesi AKP'nin iktidara geldiği 3 Kasım 2002'deki seçimlerden sonra başlayan AB sürecinde de çokça gündeme gelmişti.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sıkça AB’nin bu sözün aksini kanıtlamak için Türkiye’yi üyeliğe kabul etmesi gerektiğini savunmuştu.

AB idealini savunmayı sürdüren Delors, Avrupa ülkelerini sık sık popülizmin tehlikeleri konusunda uyarmıştı.