Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, İtalyan teknik direktör Alberto Giuliani'nin A Milli Erkek Voleybol Takımı başantrenörlüğünden ayrılmasının detaylarını açıkladı.

Mehmet Akif Üstündağ, Giuliani'nin görevden alınmasının "doğru bir karar" olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

Başarılı bir hoca. Onunla beraber bir-iki hedefi de yakaladık ama ilerisi için takımla dokusunun uyuşmadığını hissettik. Bir yıl daha kontratımız vardı. Sözleşmemiz bir yılı opsiyonlu iki yıldı. Bu opsiyonu ikinci yıl için kullanmamanın uygun olduğunu düşündük. Yeni hocayı kısa sürede açıklarız. İtalyan bir hoca olmayacak.

"HAYALİMİZ BİRLİKTE OLİMPİYAT"

Üstündağ, A Milli Erkek Takımı'nın ilk kez FIVB Milletler Ligi'ne katılacağını hatırlatarak, bu ligde kazanılacak puanların Paris 2024 Olimpiyat Oyunları için önemli olduğuna dikkat çekti.

Üstündağ, "A Milli Kadın Takımı'mız yenilgisiz olimpiyat kotası aldı. A Milli Erkek Takımı'mızın da FIVB Milletler Ligi'nden alınacak puanlarla dünya sıralamasından olimpiyata gitme şansı var. FIVB Milletler Ligi'nin birinci ayağını Antalya'da yapacağız. İkinci ve üçüncü ayağın puanları da önemli. Bu üç ayakta alacağımız puanlarla umut ediyorum ki şansımız yükselecek ve olimpiyat şansını yakalayacağız. Hayalimiz ve hedefimiz kadınlarımızla beraber erkeklerimizin de olimpiyatta yer alması" ifadelerini kullandı.

ERKEKLERİN PARİS'TE KÜRSÜ ŞANSI

Mehmet Akif Üstündağ, Türkiye'nin kadın voleybol takımının elde ettiği başarının zamanla kazanıldığını vurgulayarak, "Kadınlarımızda öncelikle 'Önce oraya varalım.' dedik ve başardık. Paris'te üçüncü kez olimpiyatlarda mücadele edeceğiz." şeklinde konuştu.

Üstündağ, kadın voleybol takımının olimpiyatlara katılma sürecinden, artık madalya kazanma ve hatta madalyanın rengini tartışır bir seviyeye ulaştığını ifade etti.

Erkek voleybol takımı için de benzer bir hedef belirleyen Üstündağ, "Erkeklerde de amacımız ilk olarak Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'na katılmak. Oraya katıldığımızda hedeflerimiz değişebilir. Erkeklerde de olimpiyatlarda kürsüye çıkma şansımız olduğuna inanıyorum." diye değerlendirdi.