Seyahat eden birçok kişi, dinlenme ve temizlenmek amacıyla, gidecekleri yere vardıklarında duşa girmek için sabırsızlanıyor. Ancak sık sık uçak yolculuğu yapan Avustralya merkezli Qantas’ın müşteri hizmetleri müdürü Travys Carinci bunun yanlış olduğunu düşünüyor.

Carinci’ye göre, sıcak ve buharlı bir duş bazı mikropları ortadan kaldırabilirken aynı zamanda cildin çok ihtiyaç duyduğu korumayı da ortadan kaldırıyor.

Condé Nast Traveller'a konuşan Carinci, "Uzun bir uçuştan sonra cazip gelse de cildi kurutmanın kesin bir yolu olan aşırı sıcak duşları atlıyorum." dedi.

İş için ayda yaklaşık 96 bin km yol kat eden seyahat uzmanı, karşılaştığı tüm mikroplara rağmen daha düşük sıcaklıklarda duş alıyor.

Allure'a göre, sıcak su cildinizdeki doğal yağları ve sağlıklı bakterileri yok ettiğinden, kaynar duşlar egzama ve sivilce gibi cilt rahatsızlıklarını tetikleyebilir.

Sağlık uzmanları, sıcak duş yerine insanları 15 derecenin altındaki suda ılık ya da soğuk duş almaya teşvik ediyor.

Healthline'a göre soğuk duşlar endorfini artırmaya, metabolizmayı hızlandırmaya, bağışıklığı güçlendirmeye, sağlıklı kilo kaybını teşvik etmeye, dolaşımı iyileştirmeye, iltihabı ve şişliği azaltmaya, depresyon belirtileriyle savaşmaya ve ağrıları azaltmaya yardımcı olabilir.