2019 yılının son haftalarından beri dünya genelinde 3.7 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan corona virüsü salgınına karşı bir yıl gibi bir süre içerisinde Pfizer ile birlikte aşı geliştiren BioNTech'in kurucu ortağı ve CEO'su Uğur Şahin açıklamalarda bulundu.

İngiltere'nin önde gelen ekonomi gazetelerinden Financial Times'a açıklama yapan Uğur Şahin, mRNA aşı üretim tesislerini Afrika'ya genişleteceğini söyledi. Alman şirketin başındaki isim olan Şahin, Afrika'nın aşı üretim kapasitesini artırmak için böyle bir hamle yapacağını söylerken, Financial Times, Afrika'nın aşıların yüzde 99'unu ithal ettiğini de hatırlattı.

"SADECE YÜZDE 2'YE AŞI YAPILDI"

Cornwall'daki G7 Zirvesi öncesinde Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'le de görüşen Şahin, Financial Times'a ,"Teknoloji tarafından bakarsak Afrika'da aşı üretmememiz için bir sebep yok. İşte bu yüzden bu projeyi gerçek kılmalıyız" dedi.

Gelişmiş ülkeler ve biyoteknoloji şirketleri son dönemde Afrika kıtasının da Covid-19 aşısına erişmesi için çalışma hazırlığı içerisinde. Şu ana kadar Afrika kıtasında 39 milyon aşı yapıldı. Bu da dünya genelinde aşılama sürecinin yüzde 2'sinin biraz üstünde.

Uğur Şahin, mRNA teknolojisi kullanılarak geliştirilecek tüberküloz aşısının Afrika'da üretilecek ilk aşı olabileceğini söyledi. Şahin, "BioNTech bir yıl içinde tüberküloz için klinik denemelere başlamayı amaçlıyor. HIV ise çok zorlu bir canavar. Dolayısıyla ona karşı bir aşı geliştirmek en son sırada yer alıyor" ifadesini kullandı.

[old_news_related_template title="Uğur Şahin'den bilimsel makale: Covid aşısı için müjdeyi verdi" desc="Pfizer ile birlikte mRNA teknolojisi kullanarak corona virüsü aşısı geliştiren BioNTech'in kurucusu Uğur Şahin ile birlikte birçok bilim insanı ünlü tıp dergisi The New England Journal of Medicine'e kapsamlı bir analiz yazdı. Araştırmada Pfizer/BioNTech aşısının mutasyona uğramış corona virüsüne karşı etkisi masaya yatırıldı." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/05/13/iecrop/ugursahin-depophotos_16_9_1620882119.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/ugur-sahinden-bilimsel-makale-covid-asisi-icin-mujdeyi-verdi-6428471/"]

[old_news_related_template title="Bugün Bilim Kurulu toplantısına katılacak Uğur Şahin'e şok suçlama: Neo-milyarder" desc="Corona virüsü salgınına karşı kurucusu olduğu BioNTech ile Pfizer'ın geliştirdiği aşı ile büyük başarı elde eden Uğur Şahin'e şaşırtıcı bir suçlama geldi. Aşı teknolojisini paylaşmadığı için eleştiri oklarının hedefinde olan Şahin, 'Aşı sayesinde neo-milyarder oldu' yorumu yapıldı." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/05/20/iecrop/ugursahin-depophotos_16_9_1621489045.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/bugun-bilim-kurulu-toplantisina-katilacak-ugur-sahine-sok-suclama-6440557/"]

[old_news_related_template title="Pfizer/BioNTech aşısında korkutan detay: Miyokardit ile corona aşı arasında bağlantı olabilir" desc="İsrailli yetkililer, Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği corona virüsü aşısı ile özellikle genç erkeklerde tespit edilen kalp iltihaplanması arasında bağlantı olabileceğini söyledi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/06/02/iecrop/asi-reuters1_16_9_1622640279.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/pfizer-biontech-asisinda-korkutan-detay-miyokardit-ile-corona-asi-arasinda-baglanti-var-6465096/"]