Yeni biriyle ilişkiye başlamak başlangıçta korkutucu olabilir. İlk buluşma gerginliği ve karşıdakinin de sizden hoşlanıp hoşlanmayacağından endişe duymanın ötesinde, tehlikeli işaretleri kaçırmak veya bir narsiste ve manipülatöre rastlamak gibi farklı olasılıklar da bulunur.

ABD merkezli ilişki travması terapisti olan Annie Wright, Business Insider'a, karanlık psikoloji hilelerinin flört ederken sıkça kullanıldığını gördüğünü söylerken güvene dayalı bir ilişki için dikkat edilmesi gereken davranışları sıraladı.

İşte huzurlu bir ilişki yaşamak için farkındalığınızı artıracak beş sağlıksız davranış biçimi... 

1. Sevgiyi abartıyorlar

Wright, aşk bombardımanının (love bombing) gördüğü en yaygın manipülasyon taktiklerinden biri olduğunu söylüyor. Uzman bunu, "güveninizi ve bağımlılığınızı kazanmak için birinin size erken dönemde, sık sık aşırı ilgi ve şefkat göstermesi" olarak tanımlıyor.

Örneğin danışanlarından birinin, tanıştıktan sadece birkaç gün sonra "çok abartılı geziler planlayan ve sürekli olarak sevgi dolu mesajlar gönderen" biriyle çıktığını söyledi.

Bu taktik, narsistler ve manipülatörler tarafından kullanılıyor, çünkü normalde zaman ve tutarlılık gerektiren bağlanma sürecini hızlandırabiliyor.

Wright, "Elbette, bazı insanlar ilişkinin başında gerçekten çok heyecanlanır ve tüm büyük jestler de mutlaka sevgi bombardımanı değildir" diye eklerken farkı anlamanın yolunun sevginin yoğunluğu ve ciddiyeti olduğunu söyledi. 

2. Yavaş yavaş sizi küçümserler

Wright, değersizleştirmenin bir diğer yaygın karanlık psikoloji hilesi olduğunu ve bunun genellikle idealleştirme veya aşk bombardımanı evresinden sonra gerçekleştiğini söyledi.

Bazen olumsuz yorumların "yardımcı olmak" şeklinde gizlenebilmesi nedeniyle bunun "çok ince ve fark edilmesi zor" görünebileceğini söyledi.

Bir danışanının, ilişkinin en başında bir yere oturtulduğunu, ancak daha sonra partnerinin kendisini beğenmemeye ve görünüşünü nasıl geliştirebileceğine dair "önerilerde" bulunmaya başladığını söyledi.

Wright, ister romantik partnerlerimizle ister ebeveynlerimizle ilgili olsun, "Bağlı hissetmek temel bir insan ihtiyacıdır. Bu bağlılığı tehdit eden bir şey olduğunda, onu geri kazanmak için kendimizden ödün veririz" diyor.

3. Sadece yalnız vakit geçirmek istiyorlar

Wright, izolasyon söz konusu olduğunda insanların genellikle bunun yalnızca bir çift bir süre birlikte olduktan sonra ortaya çıktığını düşündüğünü söyledi. Ancak erken aşamalarda da ortaya çıkabiliyor.

İzole etmek ciddi bir istismar taktiğidir, bu nedenle yeni bir partnerin arkadaşlarınız ve ailenizle görüşmek konusunda neden isteksiz göründüğünü sorgulamak önemlidir.

4. Daha iyi seçeneklere işaret ederler

Wright, manipülatörlerin "kıskançlık ve rekabet yaratmak için ilişki dinamiklerine üçüncü bir tarafı dahil etmeyi" sevdiğini söyledi. Amaç, partnerlerinin öz saygısını düşürmek ve onları kontrol etmeyi kolaylaştırmaktır.

Birkaç danışanı, buluştukları kişinin ortak bir arkadaşlarının ne kadar çekici veya ilginç olduğundan bahsettiğini, böylece söz konusu arkadaşın onlar için daha iyi bir eşleşme olabileceğini ima ettiğini söyledi.

Wright, bunun danışanlarının "kendilerini güvensiz hissetmelerine ve değerlerini kanıtlama konusunda istekli olmalarına yol açacağını" belirtiyor.

5. Onların yalnızca bir tek gerçekleri vardır: Kendi versiyonları

Wright, psikolojik manipülasyon yöntemi olarak tanımlanan gaslighting'in manipülatörün kurbanının kendi gerçekliğini sorgulamasına yol açtığını söyledi.

Danışanlarından biri, flörtün ilk aşamalarında görüştüğü kişinin daha önce söylediği veya yaptığı şeylerin sık sık çeliştiğini fark etti. Yüzleştiğinde ise bu kişi, Wright'ın danışanını konuşmaları yanlış hatırlamakla suçladı ve bu da onun kendisini sorgulamasına neden oldu.

Wright, "Dengesiz ve yönünüzü kaybetmiş olduğunuzda, bu sizi istedikleri noktaya çekmeye karşı daha elverişli hale getirebilir" dedi.

İki kişinin bir olayı farklı şekilde hatırlamasının mümkün olduğunu, ancak iyi niyetin en belirgin göstergesinin "bir kişinin diğerinin bakış açısını öğrenmeye istekli olması" olduğunu da ekledi.