ABD’li bilim insanları, kakao ekstraktının, genel bilişsel işlevi ve epizodik belleği (belirli bir olayın anılarını) geliştirip geliştiremeyeceğini araştırdı.

ABD’nin Boston şehrindeki Mass General Brigham Hastanesi'nde yürütülen araştırmada, iki yıl boyunca her gün 60 yaşın üzerindeki yaklaşık 573 yetişkine 500 mg kakao özü takviyesi (bir avuç bitter çikolata) verdi.

Katılımcılarda ortalama yaş 70'ti. Nüfusun yüzde 51'ini erkekler, yüzde 49'unu ise kadınlar oluşturdu. Katılımcılar ayrıca araştırmadan önce ve sonra bir dizi bilişsel ve psikolojik teste tabi tutuldu.

Katılımcıların yaklaşık yarısı (285), 80 miligram flavanol içeren 500 miligram kakao özü takviyesi alırken, 288 katılımcıya plasebo verildi.

Bitter çikolata tüketen grup, hafıza testlerinde plasebo grubundakilere göre daha iyi puanlar aldı.

YAŞ ALIRKEN ORTAYA ÇIKIYOR

Bilişsel gerileme; hafıza kaybı, kafa karışıklığı ve görevleri tamamlamada zorluk gibi hafıza ve düşünmenin giderek kötüleşmesidir. Genellikle yaşlanmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar, bu nedenle yaşlılıkta bununla mücadele etmek demans gibi dejeneratif bozuklukların gelişme riskini azaltabilir.

Kakao da, beyindeki iltihaplanmayı ve dejenerasyonu azalttığı gösterilen flavanol moleküllerini içerir.

Bitter çikolata, 100 gramda yaklaşık 170 miligram içeren flavanoller açısından zengindir; sütlü çikolata ise 100 gramda 75 miligram içerir. Bunun nedeni, bitter çikolatanın, kakaonun özünü daha fazla içermesidir.