İngiltere’de uzmanlar, 100 günlük öksürük olarak nitelendirilen boğmaca krizine dikkat çekiyor.

Ocak ayından bu yana doktorlara öksürükle ilgili 8 bin 15 bildirim yapıldığı ancak bu durumun aşılarla önlenebileceği öğrenildi. Aynı dönemde laboratuvar tarafından doğrulanmış vaka sayısı 2.041 oldu, geçen yıl bu dönemde laboratuvarda doğrulanan 207 vakaya ve 30 vakaya kıyasla %3.800 artış yaşandı.

Bu yılın ocak ve şubat aylarında, 52 bebeğin bu hastalığa sahip olduğu anlaşıldı. Bu sayı geçen yılın tamamında 48'di.

MailPlus'a konuşan Imperial College London'ın bulaşıcı hastalıklar bölümünde pediatri danışmanı olan Dr. Liz Whittaker, çok sayıda boğmaca vakasının görüldüğünü doğruladı.

Dr. Whittaker, bebekler arasındaki ölüm oranının diğer yaş gruplarına göre daha yüksek olduğunu kaydederken, "Üç ay altı kategorisinde ölüm oranı her 100 ölümden biri. Bunu diğer yaş gruplarında göremiyoruz. Oldukça şiddetli olan öksürüğün yanı sıra nefes almayı da durdurabilir" dedi.

YAYGINLIĞI HAFİFE ALINIYOR

Aynı yayın kuruluşuna konuşan Kraliyet Pediatri ve Çocuk Sağlığı Koleji'ndeki danışman çocuk doktoru Dr. Ronny Cheung da, "Son zamanlarda servislerde çok fazla vaka gördüğümüze şüphe yok. Benim şüphem şu ki, muhtemelen şu anda gerçek yaygınlığını hafife alıyoruz." dedi.

Uzmanlar, 2015 yılında enfeksiyondan ölen Riley Hughes'u örnek veriyor. Diğer açılardan sağlıklı olan bebek, henüz 32 günlükken vefat etti. Annesi Catherine, "Hamilelik sırasında bana boğmaca ilacı teklif edilmiş olsaydı, Riley'nin bugün hala bizimle birlikte olma ihtimali oldukça yüksekti." dedi.