Son yılların en çetin kışının yaşandığı Van'da hava sıcaklıklarının artmasıyla ağaçlar çiçek açtı, meralar yeşile büründü. Aylarca ahırlarda bakımı yapılan küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar meralara çıkarıldı. 

Çiçek açan badem ağaçlarıyla renklenen Van Gölü kıyıları ile Akdamar Adası ve ters lalelerle süslenen bölgelerde ilkbaharın tüm güzellikleri görülürken, Van'ın bazı noktalarında ise kıştan kalma günler yaşanıyor. 

Yukarı Narlıca Mahallesi'nde besiciler hayvanlarını merada otlatırken, Bahçesaray kara yolunda karla mücadele çalışması yürütülüyor. 

"7 METRE KAR OLAN NOKTALAR VAR"

Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü Ekip Şefi Murat Yücel, "Karla mücadeleye devam ediyoruz. 7 metre kar olan noktalar var. Mayıs sonuna kadar karla mücadelemiz devam eder. Burada kışı yaşıyoruz ama 16 kilometre aşağıda meralarda koyunlar otlatılıyor. Orada ilkbahar, burada kış hakim. Arada kısa mesafe olmasına rağmen iki mevsimi bir arada yaşıyoruz" dedi. 

Yukarı Narlıca Mahallesi'nde yaşayan Turan Kaya da "Birçok yerde ilkbaharın güzellikleri yaşanırken burada kış hakim. Aşağı tarafa yaz erken geldi. Yukarı çıktıkça kış manzarasıyla karşılaşıyoruz. Batı illerinde yaşayan akrabalarımız da gelmek için kar örtüsünün kalkmasını bekliyor" diye konuştu.

Besici Salih Kaplan ise "Sağ tarafımızda metrelerce kar var, sol tarafımıza bahar gelmiş. Aşağıda hayvanlar meralarda otlatılırken az ileride yol, kar nedeniyle kapalı. Bu sene kış çok zor geçti. Çok kar yağdı, birçok noktaya çığ düştü. Buranın mevsimi çok farklı. İnsanlar batı illerinde bahçelerinden meyve yiyor, burada kar var" ifadelerini kullandı.