Doğu Afrika ülkesi Kenya'da vergi artışlarına karşı dün gerçekleşen protesto gösterilerinde en az 23 kişi hayatını kaybetti.

Vergileri yükseltecek olan yeni kanunlara karşı ay başından bu yana protesto gösterileri düzenleniyor. Vergi artışlarının oylanmasıyla birlikte vergi artışlarına karşı olan göstericiler dün parlamento binasına girerek binanın bir kısmını ateşe vermiş, polis ise göstericilere ateş açmıştı.

Kenya doktorlar birliğinin verdiği bilgiye göre protesto gösterilerinde ateşli silahla yaralanan 30 kişinin ise tedavisi devam ediyor.

Ülke genelinde düzenlenen gösterilerde hükümetin hâlihazırda geçim sıkıntısı çeken Kenyalılar için yaşam maliyetini artıracak vergi artışlarının rafa kaldırılması ve Devlet Başkanı William Ruto'nun istifasını talep ediliyor. 

Eylemciler hükümetin geri adım atmaması durumunda gösterilerin devam edeceğini de duyurdu. Eylemciler eski adıyla Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X!te #tutanethursday yani "Perşembe günü görüşürüz" ifadesini kullandı.

Kenya'nın önde gelen gazetelerinden The Nation, ülkenin 47 bölgesinden 35'inde eylemcilerin sokaklara döküldüğünü de hatırlattı. Devlet Başkanı Ruto'nun memleketinde de eylemlerin yaşandığı açıklandı.

RUTO İMZALAMADI, PARLAMENTOYA GERİ GÖNDERDİ

Bugün uluslararası medya kuruluşlarının "son dakika" ibaresiyle aktardığı haberlerde Kenya lideri Ruto'nun yasa tasarısını imzalamadığı duyuruldu.

İlk olarak ülkenin çok okunan gazetelerinden The Star'ın aktardığı haberde Ruto'nun yasa tasarısını imzalamadığı ve değiştirilmek üzere parlamentoya geri gönderdiği belirtildi.