EURO 2024'te Avusturya'yı 2-1 yenerek çeyrek finale yükselen A Milli Futbol Takımımızın teknik direktörü Vincenzo Montella açıklamalarda bulundu.

Karşılaşmanın ardından duygularını paylaşan İtalyan teknik adam, futbolcuların verdiği mücadeleye dikkat çekti. 2008'deki ruhu yakaladıklarını söyleyen Montella, çeyrek finaldeki Hollanda maçıyla ilgili görüşlerini paylaştı.

Hazırlık maçında Avusturya'ya 6-1'lik mağlubiyet aldıkları maç için "Kariyerimdeki kara leke" diyen Montella, Türk taraftarların sevgisini hissettiklerini dile getirdi.

Vincenzo Montella'nın maç sonu açıklamaları, şu şekilde:

"Yorgunuz biraz, bu maç çok önemliydi. Takım ruhunu son dakikaya kadar yansıttık. Bu takım ruhunu ilk olarak Hırvatistan deplasmanında gördük. Futbolcularımız adına çok mutluyum. İlk maçlarda takımın ruhunda ufak tefek aksaklıklar vardı ama bu maçla birlikte yeniden o ruhu aldık. galibiyet olarak 2008'i yakalamış durumdayız. Bu da bizim için çok önemli bir mutluluk."

"SIRADAKİ RAKİP HOLLANDA"

"Adım adım gidiyoruz, sıradaki rakibimiz Hollanda. Aslanlar gibi mücadele eden bir rakibimiz var. Zihinsel ve fiziksel enerjimizi toplayıp yolumuza devam edeceğiz. Avusturya duran toplardan gol yemeyen bir takımdı ve biz 2 golü de duran toptan bulduk. Yememe konusunda da ısrarlılardı ve bunu da başarabildiğimiz için mutluyuz."

"EN DİP NOKTAYI GÖRDÜK"

"Hazırlık maçında çok eleştirildik. Negatif açıdan baktığımızda en dip noktayı Avusturya maçında gördük. Benim kariyerimde de önemli bir yer edinmişti. Benim tekrar karşılaşmak istediğim bir rakipti. Antrenörlük kariyerime kara bir leke olarak yazılmıştı o maç. Tabii ki hazırlık maçıydı ama uluslararası seviyeye çıktığınızda hazırlık maçı deyip geçemiyorsunuz."

"SEVGİYİ DAİMA HİSSEDİYORUZ"

"Türkiye'de bulunmaktan dolayı son derece mutluyum. Türkiye'de inanılmaz taraftarlar var. Bu desteği, sevgiyi daima hissediyoruz. Hayallerimize ancak azimli ve tutkulu çalıştığımızda ulaşabiliriz. Bu akşam da bunu başardık. Hollanda'ya karşı da aynı şekilde mücadele edeceğiz."

"ÇOK FAZLA BASKI VARDI"

"Duygularımızı yönetmeyi başarmak zorundayız. Önceki maçlarda çok fazla baskı vardı üzerimizde. Bu da bizim işimizi zorlaştırmış oldu. Bugün daha az bir baskı vardı üzerimizde. Sahada nasıl oynadığımızdan ziyade doğru stratejiyi uygulamamız gerekiyordu."

"BU RUHU SAHADA GÖRMEK İSTİSNAİ, HARİKA BİR ŞEY"

İtalyan teknik adam, Avusturya maçındaki taktiği hakkında gelen sorular üzerine şöyle konuştu:

"Bazen 5’li savunma yapıyoruz, orta sahada iki hat arasında geçişken oyuncularımız oluyor. Avusturya’yı durdurmak adına yapılan bir tercihti, topa hakim olmak için. Pas hatlarını kesmek için ek bir savunma oyuncusu kullandık. Bunu yaparak topa hakim olabildik. Takımımla gurur duyuyorum. Sahada ciddi bir takım ruhu gösterildi. Bundan gurur duyuyorum. Bu ruhu sahada görmek istisnai, harika bir şey. Formasyonun, taktiğin ötesinde bunu görmek çok önemli. Çok erken bir gol bulduk. Avusturya bu turnuvada en fazla gol atan ve en az gol yiyen takımlardan biri ama biz iki gol attık. Bugün Türk yüreğini sahada gördük. Benim de bu ülkeyle ilgili sevdiğim şey zaten bu."

"EĞER BU İKİ EFSANE İSİMLE KIYASLANIYORSAM..."

Montella, yabancı bir basın mensubunun, "Türk futbolunda en büyük başarıları yakalayan Fatih Terim ve Şenol Güneş gibi efsaneler arasına adınızı yazdırdınız. Neler hissediyorsunuz?" sorusuna, "Çok düşünmedim bu konuyu. Eğer bu iki efsane isimle kıyaslanıyorsam on yıllarca Türk futbol tarihi yazmış kişiler, ben bundan ancak mutlu olurum. Bu iki isim Türk futbolunun iki temel taşı. Fatih’i yakından tanıyorum, birbirimizi sayar ve severiz. Birkaç ay önce bir araya gelme fırsatımız oldu. Bana büyük ilgisi oldu. Adanalı bu nedenle kendisine daha da yakınım. Fiorentina’da ve Milan’da hocalık yaptım, o da iki takımda çalıştı, Adanalı, Adana’da çalıştım. Türk futbol tarihi adına tarih yazmış biri, bu nedenle gurur duyuyorum" yanıtını verdi.

Türk taraftarların kendilerine büyük destek verdiğinin altını çizen Montella, "Tutkulu ve büyük sevgi gösteriyorlar. Burada Almanya’da bulunan Türk taraftarlarını ve dünyadaki her Türk'ü mutlu ettiysek bundan mutluluk duyuyorum. Bu desteği her zaman hissediyoruz ancak bu hayalleri ilk günden itibaren sıkı çalışırsanız gerçekleştirebilirsiniz. İlk günden itibaren bunu yapıyoruz. Bugün kutlamamızı yapacağız ama yarından itibaren çalışmaya döneceğiz çünkü Hollanda maçı yaklaşıyor. Gruplardan bugüne EURO 2024’teki maçların neredeyse tamamı son saniyeye kaldı, belki birkaç maç haricinde. O yüzden bir sonraki maçın neticesini bilemeyiz, futbolda her şey mümkündür" diye konuştu.