Avustralya'da başıboş bir yarış atının bir tren istasyonuna girdiği ve korkmuş yolcuları saklanmak için eğilmeye zorladığı inanılmaz anlar güvenlik kameralarına yansıdı.

Polis, gece geç saatlerde avluya girip ahır kapılarını açan bir şüpheliyi arıyor. At araziden koşarak çıktı, yola doğru yöneldi ve yakındaki bir metro istasyonuna girdi.

Görüntülerde, 500 kg ağırlığındaki safkan hızlı adımlarla koşarken şok geçiren iki yolcunun eğilerek yoldan çekildiği görülüyor. Tren yanaşırken atın raylarda olmamasıyla felaketin eşiğinden dönüldü.

Kaçan atı fark eden makinist perona yavaşça yanaştı. At daha sonra komik bir şekilde trene binmek istercesine kapılara doğru dönmüş halde beklerken, ardından da bahçedeki bir görevli tarafından kurtarıldı.

Tuhaf sahneler Avustralya'nın Yeni Güney Galler eyaletindeki Warwick Farm'da bulunan Annabel Neasham'ın ahırında yaşandı.

Ahır sahibi konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Bazılarınız sosyal medyada dolaşan ve bir tren istasyonunun yakınında başıboş dolaşan bir atın görüntülerini görmüş olabilir; aşağıdaki açıklamayla konuya açıklık getirmek istiyoruz. Kısa bir süre önce kimliği belirsiz bir kişi Warwick Çiftliğindeki asma kilitli ahır bloklarımızdan birine girmiş ve ahır kapılarını açmaya karar vermiştir. Ne yazık ki bir at kaçarak yakındaki tren istasyonuna inmiş ve burada hemen yakalanarak herhangi bir zarar görmeden ahırına geri gönderilmiştir. Konuyu şu anda soruşturmayı yürüten yerel polise teslim ettik. Bunun bir daha yaşanmaması için mümkün olan her türlü önlemi aldığımız konusunda herkesi temin etmek isteriz.

Sydney trenlerinin patronu Matt Longland olayın geçen cuma günü yerel saatle gece yarısı meydana geldiğini söyledi.

Olayı anlatan Longland, "Polisten bir çağrı aldık, bir hayvanın kaçtığının farkındaydık ve bu aslında uygun görünümlü bir attı. Serbest kalmış ve tren istasyonuna doğru gitmiş. Tren istasyona girdi ve kapıları açmadı. Eğitmenin ata yetişmesini bekledi ve sanırım onu zapt ettiler." dedi.

"TRENLERDE ATLARA İZİN YOK"

Avustralyalı politikacı ve Yeni Güney Galler Başbakanı Chris Minns videoyu sosyal medya hesabından esprili bir açıklamayla paylaşırken, "Söylemem gerektiğini fark etmemiştim ama trenlerimizde atlara izin verilmiyor, üzgünüm millet. Atın sağ salim evine döndüğünü teyit edebilirim." ifadelerini kullandı.