Türk rock müziğinin ilk müzik gruplarından Apaşlar'ı, müzisyen ve yapımcı Mehmet Soyarslan ile kuran gitarist ve besteci Yalçınkaya Tümay, 5 Aralık'ta zatürreye bağlı organ yetmezliğinden 81 yaşında hayatını kaybetti. 

Müziğe 14 yaşında başlayan Tümay, Cem Karaca ve Erkin Koray gibi Türk rock müziğinin simge isimleriyle de birlikte çalışmış, Cem Karaca'nın seslendirdiği 'Ayşen' de dahil olmak üzere birçok şarkının bestesine imza atmıştı. 

Tümay için Erenköy Galip Paşa Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Törende, Yalçınkaya Tümay'ın kızları Alanur Tümay ve Aydan Ağaoğlu taziye dileklerini kabul etti. Öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazı sonrası Tümay'ın cenazesi defnedilmek üzere Zincirlikuyu Mezarlığı'nda bulunan aile mezarlığına götürüldü.

"SON ANINA KADAR MÜZİK YAPTI"

Tümay'ın kızı Alanur Tümay, "Babam son anına kadar müzik yaptı. O enerjisi yaşına uygun olarak devam etti. Şimdi sonsuz oldu. Annemle evlendikten sonra müziğe daha farklı şekilde devam etti. Apaşlar grubu ile değil ama film, reklam müzikleri yaptı. Kendi besteleri, stüdyosu vardı. Müziğe aşık bir insandı, hep devam etti" ifadelerini kullandı.

"GRUBU KURMAMA SEBEP O OLMUŞTU"

Tümay ile uzun süre birlikte çalışan, 'Resimdeki Gözyaşları' ve 'Bu Son Olsun' gibi birçok şarkının söz ve bestelerinin sahibi müzisyen ve yapımcı Mehmet Soyarslan da "Müzik grubunu kurmama sebep o olmuştu. Ben lisede okuyordum. Kapıya gelmiş 'Burada gitar çalan iki çocuk varmış' demiş. Haber verdiler, orada o gün tanıştık. Sonra bir daha oradan gruplar kurduk. Sonra Cem Karaca ile birleştik. Başka türlü bir işti bizimki, başka türlü. Müzik ve arkadaşlık. Bir sürü bestesi vardı, bestelerini de bana yollardı. O kadar anı var ki... Konya'da askerken, biz onu orkestra ile ziyarete gitmiştik. Almanya'da kayıtlar yaptık. Şimdi Cem Karaca ile ilgili bir film yapıyorlarmış, Apaşlar olmayacakmış" dedi.