ABD'nin Hawaii eyaletindeki Oahu'nun Honolulu Mauka parkurlarında 160 km’lik bir koşuyu tamamlamaya çalışan Kay Borleis, ormanda son derece “korkutucu bir şey”in yanından geçtiğini sonradan anladı.

Bu zorlu yarışta sporcular 32 km’lik parkuru beş kez tamamlıyor. Ancak Kay, gün doğumuna doğru dördüncü turuna çıktığında, bacağındaki keskin bir ağrıdan şikayet etmeye başladı ve pes etmek istediğini söyledi. Kay, arkadaşının cesaretlendirmesine rağmen sonunda yine de koşudan vazgeçti.

İkili daha sonra Airbnb'ye döndü ve arkadaşı Cassey, çektiği fotoğrafları incelemeye ve bunları memleketindeki arkadaşlarına ve ailesine göndermeye başladı. Ancak o zaman bazı fotoğrafların arka planında ürkütücü bir şey fark etti.

Hem Kay hem de Cassey, yarış sırasında hiçbir şey görmediklerini söyledi ancak fotoğraflar, yarış alanının yakınındaki yağmur ormanlarında gizlenen karanlık bir yaratığı ortaya koydu. “Live” fotoğraflar gizemli figürün hareket ettiğini bile gösterdi.



Biraz araştırma yaptıktan sonra hayaleti açıklayabilecek bir efsaneye rastladılar. Yerel inanışa göre, "kabus" olarak adlandırılan Hawaiili savaşçıların hayaletleri, yarış alanının yakınındaki ormanlarda dolaşıyor ve onları fark eden herkes şiddetli bir sonla karşılaşıyor.

Durumu internette paylaşan iki arkadaş, diğer kullanıcılara düşüncelerini sordu. 

Konuyla ilgili yorum yapan sosyal medya kullanıcıları da, "Bu şimdiye kadar gördüğüm en tüyler ürpertici şey", "Live fotoğrafı gördünüz mü? O şeyin içi görülüyor ve görünüşte hiçbir yerden çıkmıyor. En basit açıklama bile aslında hiç mantıklı görünmüyor." şeklinde yorumlar yaptı.