Bilim insanları, ileri yaştaki yetişkinlerin artık yaşlılık döneminin 74 yaş ve üzeri olduğuna inandığını keşfetti.

Almanya’daki Humboldt Üniversitesi'nden bir ekip, Alman Yaşlanma Araştırması'na katılan 14.056 katılımcının verilerini inceledi.

Almanya'da yaşayan ve 1911 ile 1974 yılları arasında doğan insanları kapsayan uzun soluklu çalışmada, katılımcılar, 40 ila 100 yaşları arasındayken, 25 yıl boyunca çeşitli anket sorularına yanıt verdiler.

Daha sonraki nesiller orta yaşa ve yaşlılığa girdikçe, çalışma dönemi boyunca ek katılımcılar ankete dahil oldu. 

Anket katılımcılarının yanıtladığı pek çok soru arasında şu da vardı: “Birini hangi yaşta yaşlı olarak tanımlarsınız?”

Araştırmacılar, en erken doğan katılımcılarla karşılaştırıldığında, daha sonra doğan katılımcıların yaşlılığın daha geç başladığını bildirdiklerini buldu.

Örneğin 1911 doğumlu katılımcılar 65 yaşında olduklarında yaşlılığın başlangıcını 71 yaş olarak belirlediler. Öte yandan 1956 doğumlu katılımcılar 65 yaşına geldiğinde yaşlılığın başlangıcını 74 olarak belirlediler.

CİNSİYET VE YALNIZ KALMAK CEVAPLARI ETKİLEDİ

Son olarak ekip, cinsiyet ve sağlık gibi bireysel özelliklerin, algılanan yaşlılık başlangıcı üzerindeki farklılıklara nasıl katkıda bulunduğunu inceledi.

Kadınların ortalama olarak yaşlılığın erkeklerden iki yıl sonra başladığını ve erkeklerle kadınlar arasındaki farkın zamanla arttığını söylediklerini buldular.

Ayrıca, daha yalnız olduklarını, sağlıklarının daha kötü olduğunu ve kendilerini daha yaşlı hissettiklerini bildiren kişilerin; daha az yalnız olan, daha sağlıklı ve kendilerini daha genç hisseden kişilere göre ortalama olarak yaşlılığın daha erken başladığını söylediğini buldular.

Bulgular Psikoloji ve Yaşlanma dergisinde yayınlandı.