Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Ankara'da Türkiye Barolar Birliği Litai Konukevi'nde 'Küresel İnsan Hakları Siyaseti-İnsani Trajediler, Değerler Yitimi ve Sistemsel Çöküş' temalı sempozyuma katıldı.

60'TAN FAZLA MADDE

Tunç, yargı paketiyle ilgili soruya verdiği yanıtta cezasızlık algısına karşı düşük cezaların da bir süre hapishanelerde infaz edileceğinin sinyalini verdi. Tunç, şunları söyledi:

- Özellikle yargı uygulamalarını ilgilendiren birçok husus var. Özet olarak 60'tan fazla maddeden oluşan bir taslak söz konusu. Özellikle cezasızlık algısının ortadan kaldırılmasına yönelik, kamuoyunun beklentisi söz konusu. Suç işleyenin yanına kar kalmaması lazım. Hiç cezaevinde barındırılmadan tahliye oluyor. Bu da toplumda cezasızlık algısı oluyor. 1 ay cezası olanın bile 12 gün cezaevinde kalması gerekir diye düşünüyoruz.

"CEZAEVİNDE KALACAKLAR"

- Özellikle cezası 5 yılın altındaki suçlar bakımından, bu suçları işleyenler bakımından cezaevinde kalma durumu söz konusu olacak. Cezalardaki en önemli hedef nedir? Caydırıcılıktır, suçların önlenmesidir, diğer taraftan da bir yaptırımla karşı karşıya kalmasıdır. Böyle bir düzenlemeyi milletvekillerimize sunacağız, takdir onların.

AYM'Yİ İLGİLENDİREN DÜZENLEMELER

- Bunun yanı sıra Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) iptal ettiği bazı hususlar da var. Bunlarla ilgili düzenlemeler var. Bunların ayrıntısına şu anda girmemiz mümkün değil. Özellikle Ceza Mahkemesi Kanunumuzda basit yargılama usulüne ilişkin ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin iptal kararları vardı. Buralarda yeni düzenlemeler yapmamız gerekecek.

- Bunun yanı sıra uzun süren yargılamalar neticesinde, hak mahrumiyeti neticesinde vatandaşlarımız AYM'ye gidiyorlardı. AYM'nin son bir kararı oldu ve bu karar doğrultusunda da bir düzenleme yapmamız gerekecek. Bu da Tazminat Komisyonu'nun kurulması. Vatandaşlarımız uzun süren yargılamalar neticesinde bir manevi tazminat talebinde bulunacaksa, AYM'ye başvurmadan önce Adalet Bakanlığımızca kurulacak olan Tazminat Komisyonu'na başvurup, hakkını orada alabilecek. Komisyon kararı da tabii yargı denetimine açık olacak. 

KAVALA AÇIKLAMASI

- Avrupa Parlamentosu Türkiye Daimi Raportörü Nacho Sanchez Amor'un, Gezi olayları davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan iş insanı Osman Kavala'yı ziyareti de sorulan Tunç "Türk yargısının vermiş olduğu karara saygı duyulmasını, bu konunun siyasallaştırmaması gerektiğini hep ifade ediyoruz" dedi.

SOMALİ CUMHURBAŞKANI'NIN OĞLU 

- Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud'un oğlu Mohamed Hassan Shekh Mohamud'un İstanbul'da karıştığı bir vatandaşın ölümüyle sonuçlanan trafik kazasına ilişkin de konuşan Tunç "Vatandaşımız motosikletle giderken arkadan vurma söz konusu. Cumhuriyet Başsavcılığımız bunu mutlaka değerlendirecektir. Çünkü bir vefat var ve bu noktada gerekli adli işlemler yapılacaktır. Hiç kimsenin şüphesi olmasın. Sıfatı ne olursa olsun hiç önemli değil. Cumhurbaşkanının oğlu da olabilir, sıradan bir vatandaş da olabilir" ifade konuştu.