ABD’nin Atlanta şehrinde yaşayan 40 yaşındaki Crystel Saturday, geçtiğimiz günlerde Atlanta Journal-Constitution'a yaptığı açıklamada, "Kilolu olmanın hayatımın geri kalanında nasıl olacağını düşünüyordum ve sonra bir değişiklik oldu."

“Bahanelerden bıktım ve çöp gibi hissetmekten yoruldum. 39 yaşındayım ve benim en iyisini hak eden çocuklarla birlikteydim. Bunalmıştım ve depresyondaydım ama aynı anda yalnızca tek bir şeye odaklanmaya karar verdim." dedi.

Saturday, Ocak 2023'te 101 kilo iken başladığı kilo verme yolculuğunu paylaşırken Instagram’da da yaklaşık 70 bin takipçiye ulaştı.

Ekim 2023’te 63 kiloya düşen genç kadın, kilo vermesine yardımcı olan şeyleri şu şekilde paylaşıyor…

"Adım 1, gece yemeyi bırakmak, akşam yemeği ile yatma vakti arasında dört saat bırakmaktır" diyen Saturday, kocası Ryan ve iki küçük oğulları Levi ve Jace'den oluşan ailesinin akşam 5:30 veya 6'da yemek yediğini ve yatmadan önce başka hiçbir şey yemediğini söyledi.

Ertesi sabah akşam yemeği ile kahvaltı arasında 16 saatlik aralıklı oruç tutuyor ve sabah sadece 7.30'da kahve içtiğini belirtiyor.

ARALIKLI ORUÇTAN FAYDALANIYOR

Cumartesi günü AJC'ye, "Yemeğimin ilk lokmasını sabah 10:30'a kadar almıyorum. Acıktığımda su içiyorum ve özel günlerde aralıklı oruç yapmıyorum ama bu düzen artık rutinim haline geldi." dedi.

Saturday, vücut ağırlığınız ölçüsünde su tüketmenizi öneriyor, örneğin 90 kiloysanız, günde 3 litre su tüketmeniz gerekiyor. 

Diğer ipuçları arasında kalori takibi, ilave şekerin günde 30 gramla sınırlandırılması ve ağırlık antrenmanının yapılması yer alıyor.

Saturday, başkalarının da kilo vermesine ve son aylarda gerçekleştirdiği sağlıklı alışkanlıkları öğrenmesine yardımcı olmak için bir Değişim Taahhüdü programı başlattı.

Yaptığı açıklamada, "İnsanlar yardım istiyor ve ben bu sorumluluğu ciddiye alıyorum. Bir antrenör ya da beslenme uzmanı olmadığım gibi, aynı zamanda influencer olmadığım konusunda da açık sözlüyüm. İnsanlara samimi bir düzeyde yardım ediyorum, onları bir an bile etkilemiyorum, onlara ömür boyu kullanabilecekleri araçlar veriyorum." şeklinde konuşuyor.