Yunanistan'ın Tesalya Bölgesi'ndeki Rizomilo ve Stefanovikio yerleşim birimlerinde bakterilerin içme sularına karışması nedeniyle gastroenterit salgınının yaşandığı bildirildi.

Yunanistan Ulusal Kamu Sağlığı Kurumundan (EODY) yapılan yazılı açıklamada, 27 Mayıs ve sonrasında Rizomilo ve Stefanovikio yerleşim birimlerinde çok sayıda gastroenterit vakasına rastlandığı belirtildi.

Bölgede yapılan incelemelerde içme suyunda salmonella da dahil olmak üzere çok sayıda mikrop ve bakterinin tespit edildiği bilgisi verildi.

Açıklamada, bu bölgedeki şebeke suyunun tuvalet harici kullanılmaması uyarısında bulunuldu.

"SUYU KAYNATMADAN KULLANMAYIN" UYARISI

Uyarıda yeme, içme, gıda temizliği, kişisel temizlik de dahil, tuvalet dışındaki hiçbir alanda suyun 100 derece üzerinde kaynatılmadan kullanılmaması gerektiği vurgulandı.

Salgın nedeniyle bölgedeki anaokulları ve ilkokullarda eğitime bir günlüğüne ara verildi.

Şebeke suyunu kullanmamaları tavsiye edilen halka belediye şişe su dağıtımına başladı.

Savcılık, salgının nedenlerine ilişkin soruşturma başlattı.

Volos'ta gastroenterit nedeniyle hayatını kaybeden kişinin ölüm sebebinin bu salgınla ilgili olup olmadığı araştırılıyor.

GASTROENTERİT NEDİR?

Gastroenterit, mide ve bağırsakların iltihaplanmasıdır. Genellikle virüsler, bakteriler veya parazitler tarafından neden olunur ve sindirim sistemi enfeksiyonlarından biridir. Gastroenteritin belirtileri arasında karın ağrısı, ishal, kusma, ateş, halsizlik, iştah kaybı ve susuzluk hissi yer alabilir.

Gastroenterit, sıklıkla hijyen kurallarına uyulmaması veya kontamine gıdaların tüketilmesi gibi nedenlerle ortaya çıkabilir. Tedavi genellikle semptomların hafifletilmesi, hidrasyonun sağlanması ve enfeksiyonunun neden olduğu sorunların yönetilmesiyle yapılır. İlaç tedavisi sadece belirtilerin kontrol edilmesine yardımcı olabilir ve antibiyotikler, sadece bakteriyel enfeksiyonlar için gereklidir.

GASTROENTERİT BELİRTLERİ NELER?

Gastroenterit belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve belirtiler genellikle enfeksiyonun şiddetine ve nedenine bağlıdır. Bazı yaygın belirtiler şunlardır:

Karın ağrısı ve krampları

İshal (sulu, sık veya kanlı dışkılar)

Kusma

Bulantı

Ateş veya titreme

Kas ağrıları ve halsizlik

Baş ağrısı

İştah kaybı

Susuzluk hissi

Belirtiler genellikle enfeksiyonun başlamasından sonraki 1-3 gün içinde başlar ve genellikle 3-7 gün sürer. Bazı durumlarda, belirtiler daha uzun sürebilir veya daha ciddi olabilir, özellikle de bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde. Enfeksiyonun ciddiyetine bağlı olarak, dehidrasyon, elektrolit dengesizliği ve diğer sağlık sorunları gibi ciddi komplikasyonlar gelişebilir.