UEFA, futbol direktörü Zvonomir Boban'ın, Avrupa Süper Ligi davasıyla gerginliğinin yaşandığı ve Alexander Ceferin başkanlığındaki kurumun Şampiyonlar Ligi formatını değiştirmeye hazırlandığı bir dönemde, herkesi şaşırtarak görevinden ayrıldığını duyurdu.

UEFA'dan yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

Zvonimir Boban'ın karşılıklı mutabakatla organizasyondan ayrıldığını duyuruyoruz. Boban, 2021 yılında Futbol Şefi olarak organizasyona katıldı ve UEFA Futbol Kurulu ve Gençlik Futbol Forumu'nun kurulması da dahil olmak üzere teknik gelişim alanında birçok önemli projeyi başlattı. UEFA, Sayın Boban'a özverili hizmetleri için teşekkürlerini sunar ve gelecekteki profesyonel çalışmalarında kendisine bol şans diler.

Bu ayrılıkla birlikte ve Paris'teki UEFA Kongresi'ne bir aydan az bir süre kala, Ceferin'in yönetiminde sıkıntılar olduğu iddiaları ortaya atıldı. Başta Avrupa Şampiyonası ve yeni Şampiyonlar Ligi olmak üzere yaklaşan turnuvalar göz önüne alındığında yeni bir futbol direktörüne acilen ihtiyaç duyacağı kesin.

BOBAN'DAN AÇIKLAMA: TARTIŞTIK

UEFA Başkanı Ceferin ile görüş ayrılığına düştüğünü söyleyen Boban, şu açıklamayı yaptı:

UEFA Başkanı ile Hamburg'daki son yönetim toplantısında ortaya çıkan bir konu hakkında konuştum ve tartıştım. Bu konu, önümüzdeki şubat ayında yapılacak Kongre'de, başkanın son döneminden sonra yeniden aday olabilmesi için UEFA Tüzüğü'nün değiştirilmesi önerisiyle ilgiliydi. Bu konudaki endişelerimi ve aynı fikirde olmadığımı ifade ettikten sonra Başkan, kendisi için yasal ve hatta ahlaki açıdan etik bir sorun olmadığını ve bu isteğini hiç tereddütsüz yerine getireceğini söyledi.