İngiltere’deki University College London’da yapılmış bir çalışma, soğuk suda yüzmeyi rutinlerinin bir parçası haline getiren menopozdaki kadınların fiziksel ve zihinsel sağlıklarında önemli iyileşmeler olduğunu bildirdi.

Çalışmaya katılan 785 kadının %46,9'u yüzmenin kaygılarını azalttığını; %34,5'i ruh halindeki değişimlere yardımcı olduğunu; %31,1'i ruh hallerini yükselttiğini ve %30,3'ü de sıcak basmalarını azalttığını söyledi.

Post Reproductive Health dergisinde yayınlanan çalışmanın kıdemli araştırmacısı Joyce Harper, yaptığı açıklamada, "Soğuk suyun daha önce açık havada yüzücülerde ruh halini iyileştirdiği ve stresi azalttığı bulunmuştu ve buz banyoları uzun süredir sporcuların kas onarımına ve iyileşmesine yardımcı olmak için kullanılıyor."

"Çalışmamız bu iddiaları destekliyor, aynı zamanda elde edilen kanıtlar da bu aktivitenin kadınlar tarafından sıcak basması, ağrı ve sızı gibi fiziksel semptomları hafifletmek için nasıl kullanılabileceğini vurguluyor" dedi.

HAYATI TÜMDEN DEĞİŞTİRİYOR

Menopoz, genellikle 45 ila 55 yaşları arasında ortaya çıkıyor. Semptomlar arasında kaygı, ruh hali değişiklikleri, seks sırasında rahatsızlık, vajinal kuruluk, ateş basması, uyku sorunları, kilo alımı ve yavaşlayan metabolizma yer alıyor.

Araştırmaya katılan menopoz dönemindeki kadınların %63,3'ü özellikle semptomları hafifletmek için yüzdüklerini söyledi.

57 yaşındaki bir kadın katılımcı, “Soğuk su olağanüstü bir şey. Hayatımı kurtardı. Suda her şeyi yapabilirim. Fiziksel ve zihinsel tüm semptomlar ortadan kayboluyor ve kendimi en iyi halimde hissediyorum.” dedi.