Bilim insanlarının yapay zekayla ilgili son araştırmasına göre, yapay zeka teknolojisi 2116 yılına kadar mesleklerin büyük bölümünü insanların elinden alacak. 

Oxford Üniversitesi'nin ABD ve Almanya'dan uzmanların katılımıyla yaptığı "Yapay Zekanın Gelişimi Üzerine Uzman Araştırması" başlıklı ankette, yapay zekanın tüm işleri insanların elinden alma olasılığının yüzde 50 olduğu belirtildi.

2700'den fazla uzmanın katıldığı ankette, 2116 yılına kadar birçok işte yapay zekanın insanlardan çok daha iyi ve ucuza çalışabileceğine dikkat çekildi. 

BAZI İŞLERİ YİNE İNSANLAR YAPACAK

Katılımcılara çamaşır katlama ve Taylor Swift gibi şarkı sözü yazma dahil bir dizi görevden oluşan bir liste verildi. Uzmanlar, yapay zekanın ne kadar zamanda bu işleri insanlardan daha iyi yapacağını tahmin etti.

Yapay zeka uzmanlarına göre işlerin neredeyse yarısı 100 yıl içinde makineler tarafından yapılabilecek, milyonlarca insan işlerini kaybedecek.

Cerrahlık ve kamyon şoförlüğü gibi işlerin gelecekte yapay zeka tarafından devralınması bekleniyor. 

Öte yandan çalışmaya katılan uzmanlar, elektrik hattı döşeme gibi daha karmaşık işlerde yapay zeka ve robotlar yerine yine insanların tercih edilebileceğini vurguladı.

Goldman Sachs, dünya çapında 300 milyona yakın işin yapay zeka tehdidi altında olduğunu bildirmişti. Dünya Ekonomik Forumu ise yapay zekanın bazı işleri insanın elinden alacağını ancak çok sayıda yeni iş alanı yaratacağını vurguluyor.