Geçen hafta Toxicological Sciences dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre mikroplastiklerin, cinsel organlar da dahil olmak üzere insan ve hayvan vücudunun çeşitli yerlerine girdiği tespit edildi. Bunun da hem erkek sperm kalitesi hem de doğurganlık açısından tehlikeli sonuçları bulunduğu kaydedildi. 

New Mexico Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'nde toksikolog ve çalışmanın baş yazarı Dr. John Yu, NPR'ye "Mikroplastikler her yerde. İnsanlarda bu mikroplastiklerin miktarının belirlenmesi, potansiyel olumsuz etkilerini anlamanın ilk adımıdır" dedi.

Araştırmacılar, yaşları 16 ile 88 arasında değişen kişilerin kadavralarından ve kısırlaştırılmış 47 köpeğin testisinden örnekler topladı. 

Araştırmacılar insan testislerinde köpeklerin testislerinden bile daha fazla nanoplastik bulunduğunu buldu.

Toksikolog ve çalışmanın ortak yazarı Matthew Campen, CNN'e, "İnsan testislerindeki mikroplastik parçacıkları ve plastik türleri, köpeklerde bulunanlardan üç kat daha fazlaydı ve köpekler normalde yerden yemek yiyor. Yani bu araştırma gerçekten de kendi bedenlerimizin neye maruz kaldığına dair bir perspektif ortaya koyuyor." dedi.

TORBA VE AMBALAJ KALINTILARI YER ALIYORDU 

Araştırmacılar testislerdeki plastiği biyolojik dokuyu çözerek ölçtüler, bunların %75'inin plastik olduğu ortaya çıktı.

Plastik büyük oranda torba ve ambalaj gibi şeylerde bulunan ve genellikle PE olarak adlandırılan polietilenden yapılıyordu. Testislerde ayrıca PVC borular gibi inşaat malzemelerinde bulunan polivinil klorür veya PVC de bulundu. PVC kanserojen olarak sınıflandırılıyor.

Bilim insanları, nanoplastiklerin hücreleri ve organların dokularını istila ettiğinde hücresel süreçleri kesintiye uğratabileceğini ve üreme sistemini olumsuz yönde etkileyebileceklerini söylüyor.

Uzmanlar, nanoplastiklerin gerçek tehlikelerini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu ekledi.