Sözcü Plus Giriş

Padişahların ‘Arife Tahtı’ Topkapı Sarayı’nda sergileniyor

Osmanlı padişahlarının arefe günü sarayda düzenlenen bayram merasiminde kullandığı 'Arife Tahtı' Topkapı Sarayı Revan Köşkü'nde sergilenmeye başladı.

Güncellenme: 16:03, 12/05/2021
Padişahların ‘Arife Tahtı’ Topkapı Sarayı’nda sergileniyor

‘Merasim tahtları’ Topkapı Sarayı’nın koleksiyonları arasında yer alan en görkemli parçalardan. Koleksiyonun bir parçası olan 400 yıllık ‘Arife Tahtı’ ise, bugün itibarıyla Topkapı Sarayı’ndaki Revan Köşkü’nde sergilenmeye başlandı.

MİMARBAŞI SEDEFKÂR MEHMED AĞA TASARLADI

Sultan I. Ahmed Tahtı olarak da adlandırılan taht, padişahlar tarafından bayramlardan bir gün önce sarayda düzenlenen merasimlerde kullanılıyordu. Bayram törenlerinin vazgeçilmezi ‘Arife Tahtı’nın yapım tarihi 1603-1617. Tahtın ustası ise, Sultanahmet Camii’nin mimarı ve aynı zamanda sedef ustası Mimarbaşı Sedefkâr Mehmed Ağa.

(FOTO: DHA)

PADİŞAH TAHTA OTURUP SARAY AHALİSİYLE BAYRAMLAŞIYORDU

Topkapı Sarayı Dairesi Başkanı İlhan Kocaman, “Osmanlı’da önemli iki bayram vardı. Bunlardan biri Kurban, diğeri Ramazan Bayramı’ydı. Bayramlar bir gün önce yani arefe günü başlardı. Padişah öğlen namazını Ağalar Camii’nde kıldıktan sonra, ‘Arife Tahtı’ dediğimiz bu taht arz odasının önüne konur ve ikindi namazından çıktıktan sonra padişah bu tahta otururdu. Saray ahalisi ve Enderunlular ile bayramlaşmasını gerçekleştirirdi. Bu program akşam namazına kadar sürerdi. Akşam namazından sonra son iftar yapılır ve sabah padişah Ayasofya ya da Sultanahmet Camii’ne giderek, bayram namazını kılardı. Ve namazdan sonra altın taht veya bayram tahtı dediğimiz cülus tahtı, Babüssaade (Saadet Kapısı) önüne konur, orada resmi bayramlaşma başlardı” dedi.

(FOTO: DHA)

ALTIN, YAKUT VE ZÜMRÜDÜN EŞSİZ BİRLİKTELİĞİ

Tahtın özellikleri ile ilgili bilgi veren Kocaman, “Arife Tahtı’nın ahşabı cevizdendir. Üzeri sedef ve bağ ile kaplanmıştır. Ustası, 1. Ahmed döneminin ser mimarı ve aynı zamanda Sultanahmet Camii’nin de mimarı olan Mehmet Ağa’dır. Üzerinde, kenarlarında, tepeliklerinde altın ve zümrüt bulunuyor. Üst kısmındaki fener şeklindeki yapı ise yakut ve zümrütten oluşmaktadır” diye konuştu.

(FOTO: DHA)

REVAN KÖŞKÜ’NDE SERGİLENECEK

Ziyaretçilerin ne zamana kadar tahtı burada görebilecekleri sorusuna ise Kocaman, “Topkapı Sarayı’nda 5 taht bulunuyor. Bu taht aslında hazine köşkü olarak bilinen Fatih Köşkü’nde sergilenmekteydi. Ancak orası uzun zamandır restorasyonda olması nedeniyle, ziyaretçilerin görmesi için Topkapı Sarayı Revan Köşkü içinde sergilenmekte. Fatih Köşkü tamamlayıncaya kadar ‘Arife Tahtı’ burada, ‘Altın Taht’ ise arz odasında yer alacak” diye yanıt verdi. (DHA)

 

Yayınlanma Tarihi:14:20,