Geçtiğimiz yıllarda dünya genelinde milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olan corona virüs, uğradığı mutasyonlar neticesinde varyantları ile tehlike yaratmayı sürdürüyor. Son dönem etkisini arttırmaya ise daha önce BA.2.86 alt türev varyantlarından biri olarak incelenen JN1 varyantı oldu.

JN1 VARYANTI NEDİR?

JN1 ilk olarak Ağustos 2023'te rapor edildi ve WHO'ya göre şu ana kadar en az 41 ülkeye yayıldı. CDC, virüsün ilk kez Eylül ayında ABD'de tespit edildiğini açıkladı.

Diğer yeni varyantlar gibi JN1 de omicron ailesinin bir parçası olarak biliniyor.

Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi'nde bulaşıcı hastalıklar profesörü Dr. William Schaffner, "(Varyantları) omicron'un çocukları ve torunları olarak düşünün. Bunlar aynı geniş ailenin parçası, ancak her birinin kendine özgü kişilikleri var" diyor.

JN1 BELİRTİLERİ NELER?

JN1 varyantı ile diğer varyantların genetik benzerlikler paylaştığı düşünülüyor.
JN1 belirtileri şu şekilde;

Boğaz ağrısı
Tıkanıklık
Burun akması
Öksürük
Tükenmişlik
Baş ağrısı
Kas ağrıları
Ateş veya titreme
Tat veya koku alma duyusunun kaybı

CDC'ye göre, bir kişinin yaşadığı semptomların türü ve şiddeti genellikle enfeksiyona neden olan değişkenden ziyade kişinin temel sağlığına ve bağışıklığına bağlı olarak değişebiliyor.

JN1 VARYANTI DAHA MI BULAŞICI?

Schaffner, "Bunların (omikron varyantlarının) ortak noktalarından biri, son derece bulaşıcı olmaları ve yeni varyantlar ortaya çıktıkça, önceki varyantlar kadar bulaşıcı, hatta onlardan daha bulaşıcı görünmeleridir" diyor.

MASKE VE HİJYEN VURGUSU YAPILDI

DSÖ'nün verileri sürekli izlediği kaydedilen açıklamada, gerektiğinde JN.1'in risk değerlendirmesini güncelleyeceği de vurgulandı. 

Açıklamada, mevcut Covid-19 aşılarının, JN.1 ve SARS-CoV-2'nin dolaşımdaki diğer varyantlarından kaynaklanan ciddi hastalık ve ölümlere karşı koruma sağlamaya devam ettiği hatırlatıldı. 

Enfeksiyon ve ciddi hastalıklara önlem alma çağrısının yapıldığı açıklamada, önlemler arasında kalabalık, kapalı veya havalandırmanın yetersiz olduğu alanlarda maske takılması, mümkün olduğunca güvenli mesafenin korunması, ellerin düzenli olarak yıkanması, şiddetli hastalık riski yüksek olanlar için Covid-19 ve gribe karşı aşıların güncel tutulması ile hastalık belirtileri olanlar için test yapılması da yer aldı.