Adalet Bakanlığı tarafından çalışmaları tamamlanan 9.Yargı Paketi’nin önümüzdeki günlerde TBMM gündemine gelmesi beklenirken Eşitlik İçin Kadın (EŞİK) Platformu’ndan itiraz geldi.

Henüz kesinleşmeyen yargı paketinin taslağında kadın katillerine, tecavüzcülere ve çocuk istismarcılarına af getirildiği, kadınların soyadı hakkının elinden alınmak istendiği belirtildi.

EŞİK Platformu tarafından yapılan açıklamada 6284 sayılı Kadına Karşı Şiddet Yasası’ndaki tazyik hapsi hükmüne itirazın açık hale getirildiği belirtilerek “Tazyik hapsi hükmünü, 2 günde 8 kadının eşi ya da boşandığı kişi tarafından öldürüldüğü bir ülkede tartışmaya dahi açamazsınız. 6284 sayılı yasayı uygulayın fiziksel, psikolojik, ekonomik her türlü şiddetten etkin koruyun” çağrısı yapıldı.

“SOYADI HAKKINDAN VAZGEÇMİYORUZ”

9. Yargı Paketi ile Medeni Kanun’da soyadı düzenlemesi yapılmasının da öngörüldüğü aktarıldı. Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği “Kadın evlenince kocasının soyadını alır” düzenlemesinin tekrar yasalaştırılmak istendi kaydedildi.

Açıklamada “8.Yargı Paketi’nde ‘kadın kendi soyadını kullanır’ düzenlenmesi yapılmıştı, 24 Ocak 2024 tarihi itibariyle uygulanacaktı. Bu düzenlenme yasalaşmadığı için uygulanmadı. Bir avukatın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne açtığı dava sonucu Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerine dava açarak kadın, kendi soyadını kullanabiliyor. Kadın hareketinin 30 yıldır süren kazanımlarından olan kendi soyadı hakkımızı kullanmaktan ve şimdiye kadar mücadele eden kadınlar gibi vazgeçmiyoruz” denildi.