Son zamanalarda 50 yaş altında görülme oranının arttığına dikkat çekilen kanserin tedavisinde umut olacak yeni bilgilere ulaşıldı.

Cambridge Üniversitesi'nde yakın zamanda açılan kanser enstitüsündeki bilim insanları, hücrelerdeki değişiklikleri, tümörlere dönüşmeden yıllar önce saptayan çalışmalara başladılar. Araştırmanın, kanseri tedavi etmek için radikal yeni yöntemler tasarlamaya yardımcı olabileceğini söylüyorlar.

Adı açıklanmayan bir bağışçıdan kısa süre önce 11 milyon pound alan enstitü, tümörler semptom üretmeden önce onlarla mücadele etmenin yollarını bulmaya odaklanıyor. Araştırma, birçok insanın uzun süre boyunca beklemede olan kanser öncesi koşullar geliştirdiğini gösteren keşiflerden yararlanacak.

Enstitünün müdürü Prof Rebecca Fitzgerald, "Kanserin gelişmesi, hastalara kendini göstermeden yıllarca, bazen on ya da yirmi yıl sürebilir. Sonra doktorlar, hastanın vücuduna yayılmış olan bir tümörü tedavi etmekte zorlandıklarını fark ediyorlar. Çok sayıda insana uygulanabilecek testleri kullanarak kanser riski altındaki kişiyi erkenden tespit edebilecek farklı bir yaklaşıma ihtiyacımız var” dedi.

Fitzgerald ve ekibi de sitosponj isimli farklı bir yöntem geliştirdiler. Bu yöntemde sitosponj, hap gibi yutulur, midede genişleyerek bir süngere dönüşür. Yalnızca kanser öncesi hücrelerde bulunan ve TFF3 adı verilen bir protein içeren bu hücreler, hastanın yemek borusu kanseri riski altında olduğuna ve izlenmesi gerektiğine dair erken uyarı sağlar. 

Fitzgerald, bunun diğer kanserlere yönelik mevcut yaklaşımlardan farklı olduğunu ekledi: “Şu anda birçok kanseri geç tespit ediyoruz ve giderek daha pahalı hale gelen ilaçlar bulmak zorunda kalıyoruz. Bu olaya farklı bir perspektiften bakmamız gerekiyor."

Araştırmacılar kanserin aşamalı olarak ilerlediğini belirterek bu yönde bir adım atmış hücrelerin tespit edilebileceğini ve hastalığın ilerlemesinin engellenebileceğini söylüyor.