Sabahın erken saatlerinde oltasıyla Emirgan sahiline gelen vatandaşlar, bereketli bir gün geçirdi. 

Denize atılan oltaların istavritle dolu çıktığı görüldü. Vatandaşlar, tuttukları balıkları bank kenarlarındaki kovalara doldurdu. 

"DENİZİ KURUTTUN, BİZE BİR ŞEY KALMADI"

Bazı balıkçıların oltalarının birbirlerine dolanması ve çok balık tutan balıkçılara diğerlerinin "Denizi kuruttun, bize bir şey bırakmadın" demesi, keyifli anlara neden oldu. 

26 yıldır amatör balıkçılıkla uğraşan Kamil Vakit, bayram öncesinde balık yoğunluğu olduğunu, bu nedenle bereketli bir gün yaşadıklarını söyledi. 

Rüzgarlı havanın balıkçılıkta etkili olduğunu dile getiren Vakit, "Rüzgar, suyun akıntısını ve yönlerini değiştiriyor. Balıkçılar olarak buna göre hareketler yapıyoruz. Rüzgarlı havada su sağ tarafa akıntı yapınca hep birlikte sağ tarafa yürüyoruz. İstavritler soğuk havalarda suyun sıcaklığına göre aşağı iner, güneşli havalarda yukarı doğru güneşlenmeye çıkar. Oltaları çok ileriye değil, yakın bölgelere atıyoruz" dedi. 

Vakit, dün 10 kilogram balık tuttuğunu belirterek bunların bir kısmını kendileri için pişirdiklerini, bir kısmını ise isteyenlere sattığını anlattı. 

"BEN PİŞİRECEĞİM, KOMŞULAR YİYECEK"

Amatör balıkçı Hasan Özbey ise sabah saatlerinde geldiği sahilde kovasının yarısını balıkla doldurduğunu ifade etti. 

Bugün balığın çok olduğunu anlatan Özbey, "Balıklar biraz ufak ama güzel. 15 gündür gayet güzel balık var, çoğaldı. Ondan önce akıntı biraz durgundu. Normal şartlarda burası dolu oluyor ama bu kadar da değil. Tatil olmasının etkisi var. Burada rakip yok, herkes kısmetini yer. Bunları ben pişireceğim, komşular yiyecek. Hep beraber nasipleneceğiz" diye konuştu.