Doğurganlık çağındaki yaklaşık 10 kadından birini etkileyen bu hastalığın ağır/düzensiz adet dönemleri, sivilce ve kilo alma gibi belirgin semptomları kolaylıkla diğer nedenlerle karıştırılabilir.

Üstelik uzmanlar, bu hormonal hastalığın uyku güçlükleri, depresyon ve cilt sorunları da dahil olmak üzere genellikle hakkında konuşulmayan daha az yaygın belirtilerinin de olduğunu söylüyor…

Uzmanlar bu durumun hormon dengesizliğine ve daha fazla erkek hormonuna neden olduğunu söylerken pek bilinmeyen belirtileri şu şekilde sıralıyorlar…

UYUMA GÜÇLÜĞÜ

Bir kadının hormon düzeylerini etkileyen bir durumun aynı zamanda uykusunu da bozabilmesi tuhaf görünebilir. Ancak çalışmaların gösterdiği şey tam olarak budur.

Chicago Üniversitesi'nden bir endokrinolog tarafından 2011 yılında yazılan bu çalışma, genellikle horlamanın önemli bir nedeni olan bu durumla daha fazla risk altında olan obez kadınlarda riski karşılaştırdı. PKOS'lu kadınların uyku apnesine yakalanma olasılığının 10 kata kadar daha fazla olduğunu buldu.

ET BENİ ARTIŞI

Siğiller ve benlerden farklı olarak et benleri, genellikle küçük ve zararsız olan yumuşak büyümelerdir.

Genellikle boynunuz ve kollarınızın altı gibi cildin birbirine sürtündüğü yerlerde büyürler.

Ancak uzmanlar, PKOS'un neden olduğu hormonal dengesizliklerin de büyümeyi tetikleyebileceğini söylüyor.

KOYU CİLT LEKELERİ 

Cilt etiketleri ve sivilcelerin yanı sıra PCOS, akantozis nigricans'a da neden olabilir.

Tıpkı deri benleri gibi insülin direnciyle ilişkilidir. NHS, birçok PCOS hastasının, kandaki şekeri temizlemeye yardımcı olan bir hormon olan insülinin vücutlarındaki etkisine karşı dirençli olduğunu söylüyor.

Uzmanlar, hormonun cilt hücrelerini uyararak hızla çoğalmalarına neden olarak koyu lekelere neden olabileceğini söylüyor.

RUH HALİ DEĞİŞİKLİKLERİ

Ruh hali değişiklikleri de PKOS'lu kadınları etkileyen semptomlardır.

NHS, PKOS'a sahip olmanın daha sonraki yaşamda depresyona yakalanma şansınızı artırabileceğini söylüyor. Bunun nedeninin PCOS semptomlarının "güveninizi ve özsaygınızı etkileyebilmesi" olduğunu ekliyor.

Doğurganlık sorunları, kilo alma ve ağrılı dönemler üç yaygın semptomdur. Uzmanlar, son uluslararası PKOS kılavuzlarında, hastaların yüzde 80 kadarının depresyon, yüzde 70'inin de kaygı yaşadığını söylüyor.

KELLİK

Saç dökülmesi PKOS'un bildirilen başka bir belirtisidir. PKOS, yumurtalıklar aşırı androjen salmaya başladığında gelişir; bunlar kadınların küçük miktarlarda ürettiği testosteron gibi erkek hormonlardır.

Foliküllerin androjenler tarafından aşırı uyarılması saçların incelmesine neden olabilir.

Uzmanlar, bu tür saç dökülmesinin tipik olarak saçların kafa derisinin yan taraflarında dökülmesine neden olduğunu ve ayrılan alanın çok daha ince hale gelebileceğini söylüyor.

Her ne kadar hormon dengesizliği saç dökülmesine neden olsa da, NHS'ye göre genellikle yüzde, göğüste, sırtta veya kalçada aşırı kıl büyümesine de neden oluyor.

DÜŞÜK LİBİDO

Uzmanlar, PKOS hastalarında düşük libidoya sahip olmanın yaygın olduğunu ancak bunun pek çok insanın konuştuğu bir şey olmadığını söylüyorlar.

PCOS ile ilişkili semptomlar nedeniyle kişilerde düşük benlik saygısı görülebiliyor.