Milli güreşçi Rıza Kayaalp, spor hekimi kontrolünde kullandığı ilaçta yasaklı madde tespit edilmesi sebebiyle Paris Olimpiyatları'na katılamayacak. Kayaalp, yaşananlarla ilgili açıklama yaptı.

Olimpiyatlar için sporcu bildirme süresi dolduktan sonra kadroda yer almayan Kayaalp'in yerine Hamza Bakır güreşecek.

Paris Olimpiyatları'nda madalya umutlarımızdan biri olan Avrupa ve Dünya şampiyonu milli güreşçimiz Rıza Kayaalp, spor hekimi kontrolünde tedavi amaçlı kullandığı ilaçta yasaklı madde tespit edilmesi sonucu tüm müsabakalardan geçici olarak men edilmişti.

OLİMPİYAT KADROSUNDA YER ALAMADI

Ülkelerin olimpiyatlara sporcu bildirme süreleri bugün itibarıyla sona erdi. Yasaklı madde kullanımı nedeniyle geçici olarak müsabakalardan men edilen Rıza Kayaalp, kadroda yer alamadı. Rıza Kayaalp'in yerine Hamza Bakır, Paris'te altın madalya için mücadele edecek.

RIZA KAYAALP AÇIKLAMA YAPTI

Milli güreşçi Rıza Kayaalp, yaşananların ardından Instagram hesabından bir paylaşım yaptı:

Desteği ve duasını benden hiçbir zaman esirgemeyen değerli sevenlerim,

24 yıllık başarı dolu temiz spor kariyerimin son olimpiyat hazırlığında göstermiş olduğum tüm profesyonel özenime rağmen talihsiz bir durumla karşı karşıyayım.

Uzun süredir devam eden şiddetli kulak çınlaması, baş dönmesi ve baş ağrısı şikayetlerimin son dönemde artması nedeniyle acil müdahale edildi. Kariyerim boyunca hayatımın her alanında gerekli tüm dikkat ve özeni gösterdim. Gerek aldığım besinlerde gerekse kullandığım ağrı kesici vb. ilaçlarda bile uzmanlarımdan onay almadan hareket etmedim.

Spor camiasında da bütün bu detaycılığım fazlasıyla bilinir. Bahsetmiş olduğum şikayetlerime yönelik tedavi sürecimde bana yazılan reçeteyi kulüp doktorumuma yazılı ve sözlü şekilde danışarak spor kariyerimin verdiği profesyonel bilinçle tedaviye başladım.

Kulüp doktorumun onayıyla başlanan bu tedavi sürecinde tarafıma uygulanan bu tedavi sonucunda numunemden güreş için hiç bir güç ve benzeri bir katkısı olmayan bir madde tespit edildi (olayı kanıtlarıyla savunmamda belirttim) bundan dolayı Dünya Güreş Birliği (UWW) yetkilileri tarafından spor müsabakalarına katılmam tedbiren geçici olarak askıya alındı. Bu bakımdan yaklaşmakta olan 2024 Paris Olimpiyat Oyunları'na katılamayacağım. Temiz spor kariyerimin maruz kaldığı bu mağduriyet için hukuk mücadelemize başlamış bulunmaktayız.

14 Avrupa madalyası 10 dünya madalyası ve 3 olimpiyat madalyasını kazanırken esirgemediğiniz dualarınızı ve desteğinizi spor kariyerimin son düzlüğünde yaşadığım bu mağduriyeti aşmak için de esirgemeyeceğinizi umut ediyorum.