ChatGPT gibi modern teknolojilerle birlikte, yapay zeka destekli robotlar veya oyuncaklar eğitim araçları ve hatta çocuklar için arkadaş olarak kullanıldığından, filmlerde sıkça karşımıza çıkan canlı oyuncaklar hızla gerçeğe dönüşüyor.

Contrive Datum Insights'ın araştırmasına göre akıllı oyuncak pazarı geçen yıl yüzde 18 oranında büyüyerek 2022'de 12,14 milyar dolardan 2023'te 13,92 milyar dolara yükseldi. Özellikle orta sınıflar arasında akıllı oyuncaklar ve teknolojiye yönelik artan farkındalığın etkisiyle bu rakamın 2030 yılına kadar 36,77 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Bu yeni çocuk eğlencesi çağını keşfeden şirketlerden biri de, Grok adında tamamen etkileşimli yapay zeka destekli "peluş" bir oyuncak geliştiren Silikon Vadisi merkezli bir start-up olan Curio Interactive. Roket şeklindeki oyuncak, Kanadalı müzisyen ve Elon Musk'un üç çocuğunun annesi Grimes tarafından seslendiriliyor. Ünlü isim, aynı zamanda şirketin yatırımcısı ve danışmanlığını da yapıyor.

KİŞİSELLEŞTİRME DETAYI 

Grok soruları yanıtlayabiliyor, önerilerde bulunabiliyor ve oyun oynayabiliyor ve gelecekte kişiselleştirilmiş ilişkiler kurabilecek.

Oyuncak, bir uygulama aracılığıyla kişiselleştirilebiliyor ve ebeveynlerin Grok'un hangi konular hakkında konuşması gerektiğine karar vermesine ve bunu kendi inanç sistemlerine göre ayarlamasına olanak tanıyor.

Şirket, ürünü çocuklar için ekransız eğlence sağlayacak şekilde tanıtıyor ve Grimes, Curio'nun web sitesindeki bir blog yazısında bunun "ekran süresini mümkün olduğu kadar insani olarak azaltma" yönünde ilk adım olacağını söyledi.

Her biri 99 dolar değerindeki ilk Grok'lar bu yılın başlarında gönderilecek ve Curio, biraz farklı kişiliklere sahip olacak Gabbo ve Grem adlı iki ek karakter üzerinde çalışıyor.

Konuşan oyuncaklar yeni bir şey değil. Önceden kaydedilmiş birkaç farklı cümleyi çalabilen Furby ve Benimle Konuş Barbie, 1990'ların başından beri ortalıkta. Ancak yeni nesil akıllı oyuncaklar, çocuklar için kişiselleştirilmiş etkileşimler ve dersler oluşturmak için chatbot tarzı teknolojiyi ve OpenAI'yi kullanıyor.

Çocukların kodlamayı öğrenmesine yardımcı olan Intelino akıllı tren gibi mevcut akıllı oyuncakların birçoğu eğitim amaçlıdır.