Reklamsız Sözcü
YEKTA GÜNGÖR ÖZDEN

Gençlik

24 Aralık 2015

Eşsiz önder ATATÜRK'ün korumak ve güçlendirmekle görevlendirip emanet ettiği cumhuriyetin bekçisi Türk Gençliği (hangi yasta olursa olsun), sorumluluğunun bilincinde yarınlara koşmaktadır. Değişik ve özellikle siyasal çıkarlar nedeniyle ayrıştırılmaya çalışılan, dövülen, sövülen, gözaltına alınan, tutuklanan, cezalandırılan, öldürülen gençlerin geleceğimizin güvencesi olduğunu unutanlar ülkemize büyük kötülükler etmektedir. Eğitim-öğretim düzenindeki bozukluklar yetmiyormuş gibi toplumsal yaşam alanındaki kısıtlamalarla uyuşturulmaya, tembelleştirilmeye, kullanılmaya çalışılan gençlik, hak ve özgürlüklerini kıskanç biçimde koruma özeni içindedir. Değişik türde oluşturdukları yapılanmalarla taşıdıkları onura yaraşır çabalar içindedir. Ancak, tutucu ve gerici iktidarlarla sözde demokrasi yanlıları, Atatürk gençliğini tehlike odağı olarak görmektedir.
Kimileri, “Kemalizm-Atatürkçülük” tartışmasına kalkışarak bilgiçliğe soyunuyor. İkisini birbirinden ayırmak, birbirine karşı göstermektir. Kemalizm, Türkiye'ye özgü bir düşünce dizgesi, ülkü (ideoloji)dür. Atatürkçülük bu temelde, bu ülküyü de kapsayan, onun üzerinde yükselip açılan çağdaş Türk Devrimi ve Atatürk İlkeleri'nin yapısıdır, çatısıdır. Günümüzde daha çok kullanılan ve yaygınlaşan ad Atatürkçülüktür. Nasıl “ATATÜRK” deyince içinde “Mustafa Kemal” de sessizce söylenmiş oluyorsa “Atatürkçülük” deyince içinde “Kemalizm” de söylenmiş oluyor.

ANCAK

Herkes Atatürkçü olamaz. Atatürkçü olmak ışıklı beyin, ateşli yürek, sağlıklı bilgi, güçlü devingenlik, içtenlik, özveri, ahlâk ve yurttaşlık bilinci, lâik cumhuriyet aşkı gerektirir. En büyük sorumluluğu da Atatürk'e ve Atatürkçülüğe yaraşır olma özenini korumak ve sürdürmektir. Gösterişe, sapmalara, söz kalabalığına, kavgaya, çelişkilere uzak bir halk çocuğu olarak atılımlarla yükselmek ve yücelmek, andına bağlı kalarak Atatürk emanetlerini canını adayarak korumak onurunu taşıyan gençlik, Atatürk Gençliği'dir. Bilim ışıksaçanı elinde, tertemiz ahlâkı, yaratma ve yaşatma gücüyle insanlık koşusunda en önde olan gençliktir. Sömürünün, yalan-dolanın, sahteciliğin, ikiyüzlülüğün, nankörlüğün, çıkarcılığın, tüm kötülüklerin karşısındadır. Geleceğin güvencesi ve umududur. Atatürk'ün diliyle “Rejimin ve inkılâpların sahibi ve bekçisidir!” (Bursa konuşması).
Gençliğimizi-gençlerimizi değişik nedenlerle bölen, birbirinden ayırıp birbirine karşı duruma düşüren, çıkarları için kullanarak her tür olumsuzlukla karşı karşıya bırakan sorumlular ulusumuzun zararlılarıdır.
Gençlik yaşla ölçülmez. Her yaşta genç vardır. Gençlere örnek olmak, destek olmak, onların bizden daha iyi yetişmelerine yardımcı olmak, olanaklar hazırlamak hepimizin en anlamlı görevi bilinmelidir. Özellikle inanç sömürüsüne ve sömürücülerine karşı.

VE

Bu doğrultuda Türk Eğitim Vakfı, Anadolu Çağdaş Eğitim Vakfı ve Ankara Üniversitesi Geliştirme Vakfı'nın gençlerimize destekleriyle kazandığı aşamaları, sağladığı sonuçları büyük bir beğeniyle karşıladığımızı içtenlikle vurgulamak isteriz. Burslar, yurtiçi ve yurtdışı eğitimler, yüksek lisans çalışmaları ve yaşam güçlüklerinin üstesinden gelecek olumlu koşulları hazırlama çabalarını övgüye değer buluyoruz. Kurucularını saygıyla anıyor, yaşamdaki yöneticilerini yürekten kutluyoruz.

SELAM

Gençlerimize anlamlı bir ATATÜRK selamı:
“SEN MUSTAFA KEMAL'SİN
Sen Mustafa Kemal'sin!
Söyler türkünü aydınlıklar,
Söyler Asya, Afrika,
Engin bozkırların yoksul çocuğu,
Defne dallarında barış,
Söyler türkünü.
Sen Mustafa Kemal'sin!
Bir devrim ağacı
Yeşillerle mevsim mevsim.
Bir sonsuz ışık yarınlarda,
Elif Elif yüreklerde direnç,
Bir yolsun evrensel sonsuzlukta.
Sen Mustafa Kemal'sin,
Şafak göklerinde açan güneş,
Yağmur yağmur bereket,
Dağlarda, ovalarda ses, mutluluk,
Salkım söğütlerde yurt kokusu,
Toprağın şah damarısın.
Sen Mustafa Kemal'sin!
Yeşermiş bahçende uygarlık çimenleri,
Newton, Galilei ışımış gecelerinde.
Sen ey Anadolu insanı!
Öpmüş alnından baştanbaşa insanlık!
Sen.. Sen…
Sen Mustafa Kemal'sin!
M. GÜNER DEMİRAY”

ANMA

Yarın İkinci Cumhurbaşkanımız İsmet İNÖNÜ'nün aramızdan ayrılışının 42. yıldönümü. Anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Yekta Güngör Özden
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more