Reklamsız Sözcü
TAYLAN KÜMELİ

Aşk simidi sağlığınızı bozmasın

3 Şubat 2017

Erkeklerin, özellikle evlendikten sonra karın ve bel bölgesinde biriken yağları sempatik bir benzetmeyle ‘aşk simidi' olarak adlandırılır. Ama sağlık açısından pek de sevimli değildir…

11

Pek çok erkek evlendikten sonra şişmanlar. Bu yağlar da genellikle karın ve bel bölgelerinde birikir. Bu durum başlangıçta basit bir kilo alma problemi gibi görünse de ilerleyen dönemlerde sağlık açısından ağır sonuçlara sebep olabilir. Zira şeker hastalığı, kalp krizi ve felç ihtimalini yükseltir. Kadınlar da evlilikten sonra kilo alabilir ama bu durum erkeklerde daha süratli ve tek bir bölgeye yoğunlaşan biçimde gerçekleşir.

Kendinizi test edin

Göbek bölgenizdeki yağlanmanın hangi tip olduğunu şöyle anlayabilirsiniz:
– Dokunarak göbeğinizi kavradığınızda elinize gelen yağ yumuşacık ve çok hareketliyse deri altıdır, sert ve gazlı gibiyse iç organ yağıdır.
– Bel ölçünüz fazla ise hemen kan tahlillerine baktırın.

Bel-kalça oranına dikkat!

Şişman olup olmadığınızı ölçmek için yapmanız gereken şu: Kalçanızın çevresini bir mezurayla ölçün ve sonra bunu belinizin kalınlığıyla oranlayın. Bu rakam kadınlarda 0.8 üzerinde ise fazla kiloya bağlı sağlık bozukluğu tehlikesi vardır. Aynı oran erkeklerde 0.95 ve üzerindeyse tehlike sinyalleri çalmaya başlamış demektir.

12

Aklınızda bulunsun…

KASLARINIZ fazla çalışıp enerjiye gereksinim duyduğu zaman yağ hücreleri yedek enerji deposu olarak harekete geçer. Yağ asitleri yakıt sağlamak için çalışan kaslara doğru yola çıkar. Ancak karın bölgesindeki yağlar kana karışınca önce karaciğere uğrar. Halbuki diğer bölgelerdeki yağ asitleri hiçbir yere uğramadan doğrudan kaslara ulaşır. Karaciğere gelen yağ asitleri, karaciğerin kandan insülini temizlemesini engeller. Bu durumda kandaki insülin yüksek kalır.

İNSÜLİN DİRENCİ TAKİBİ

Kas ve diğer hücrelerde insüline karşı direnç oluşur; böylece kandaki şeker yükselir. Şekeri düşürmek için de pankreas bezi daha çok insülin üretmek ve salgılamak zorunda kalır. Bu işlem, kan basıncını, kalp ve diğer hayati işlevleri kontrol eden sistemi uyarır. Bu olaylar zinciri şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kalp sorunlarını ortaya çıkarır. Aynı şekilde menopozdan sonra da hormon kullanmayan kadınlarda göbekte yağlanma artar ve kalp krizi riski yükselir.

9

İşte çözüm önerileri

– Karındaki yağ hücrelerini, tahıl ürünleri, meyve, sebze gibi lifli besinler tüketerek eritebilirsiniz.
– Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına özen gösterin ve günde en az iki litre su için.
– Rafine edilmiş karbonhidratlardan ve baklagillerden uzak durun.
– Çiğ sebzeleri küçük küçük doğrayarak ya da rendeleyerek yiyin.

8

– Sabahları uyanır uyanmaz bir bardak bitki ya da meyve çayı için.
– Porsiyon kontrolü yapın. Ne yerseniz yiyin, miktarına dikkat edin.
– Her gün öğleden önce ya da sonra portakal, greyfurt veya mandalina yiyin.
– Acele etmeden yiyin ve yemeklerden sonra biraz adım atın.
– Fırında patates, komposto veya haşlanmış meyveler sindirim sisteminiz için çok sağlıklıdır.

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

Taylan Kümeli
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more