Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Batman V Superman – Adaletin Şafağı: Başı ve sonu iyi ama…
Batman V Superman – Adaletin Şafağı: Başı ve sonu iyi ama…
Sinema eleştirmeni Burak Göral, iki süper kahramanın kapışmasını anlatan 'Batman V Superman: Adaletin Şafağı' filmini değerlendirdi: Başı ve sonu iyi ama...
Kültür Sanat 26 Mart 2016 - 15:58

Sözcü TV

Sözcü Gazetesi Sinema Eleştirmeni Burak Göral, çocukluğumuzdan bu yana beklediğimiz iki süper kahramanın kapışmasını anlatan, bu hafta vizyona giren, Batman V Superman: Adaletin Şafağı filmini değerlendirdi.

”Süper kahraman filmlerini yakından takip edenlerin merakla beklediği Batman V Superman: Adaletin Şafağı bu hafta vizyona girdi. Bu kapışma aslında çocukluğumuzdan beri izleyip takip ettiğimiz iki kahramanın kapışması. Çocukken en çok merak ettiğimiz şey hangisinin daha kuvvetli olduğuydu. Şimdi de durum farklı değil. Hangisinin daha güçlü olduğu, hangisinin hangisini yeneceği hala merak konusu. Bu hepimizin sevdiği bir muhabbet ve bunun filminin yapılmış olması heyecan verici.”

”DAHA ÖNCE DE ELE ALINDI”

”Bu konu daha önce bir çizgi romanda da ele alınmıştı. Halk Düşmanları’nda iki kahraman güçlerini birleştirip Lex Luthor’a karşı savaşıyorlardı. Bu konu çok tutmamıştı. Tutan hikayelerden biri İnjustice’dı. Oyunu yapıldı. Oyunun başarısından yola çıkılarak çizgi roman serisi haline getirildi. İnjustice’da Joker yüzünden birbirleirne giriyorlar Batman ve Süperman. Büyük bir kutuplaşma yaşanır süper kahramanlar arasında. Batman’ı tutanlar ve Superman’i tutanlar arasında büyük bir savaş başlar. Superman çok sevdiği birini kaybetmiştir. Bunun intikamını almak için dehşet saçmaya başlar. Batman daha sağduyulu olarak onu engellemek ister. Bu hafta vizyona giren filmin de böyle bir hikayeye sahip olacağını, İnjustice’dan çok faydalanacaklarını düşünmüştüm. Yazarlar bunu yapmamışlar. Başka bir şey üzerine çalışılmış.”

”KURGUSU DAHA BASİT OLMALIYDI”

”Lex Luthor’un iki kahramanın arasını bozmasıyla alakalı bir hikaye kurgulanmış. Aralarında çok da bir iletişim yoktur. Hatta film çok iyi başlıyor. Sonrasında seyircinin takipte zorlanabileceği sahneler var. Takipte zorlandığımız film sonuçta bir süper kahraman filmi. Zorlanmamamız gerekir. Daha basit bir kurguyla yapılması gerekirdi. Genel olarak bakıldığında başı ve sonu çok iyi, müzikleri iyi ama genel olarak çok daha iyi bir film beklerdim.”

Zack Snyder'in yönettiği Batman V Superman: Adaletin Şafağı filminde Henry Cavill, Ben Affleck, Jesse Eisenberg, Gal Gadot, Jeffrey Dean Morgan oynuyor.

Zack Snyder’in yönettiği Batman V Superman: Adaletin Şafağı filminde Henry Cavill, Ben Affleck, Jesse Eisenberg, Gal Gadot, Jeffrey Dean Morgan oynuyor. Senaryosunu David S. Goyer ile Chris Terrio’nun yazdığı filmin yapımcıları Christopher Nolan ve Charles Roven. Filmin konusu da şöyle: Man of Steel’daki büyük mücadelenin ardından Metropolis tam bir enkaza dönmüştür. Bu yeni dünya düzeninde Superman de tartışılan bir figür haline gelmiştir. Bazıları için hala umudun simgesi olan kahraman, sayısı giderek artan bir kesim tarafından ise dünyanın varlığına en büyük tehdit olarak görülmektedir.

Süper kahraman filmlerini yakından takip edenlerin merakla beklediği Batman V Superman: Adaletin Şafağı bu hafta vizyona girdi.

Bruce Wayne de Superman’i zararlı bulanlardandır ve onun verdiği zararları düzeltebilmek için Gotham’dan Metropolis’e gelir. İlk andan itibaren birbirinden hoşlanmayan ikili arasındaki mücadele amansız olur, ancak Lex Luthor’un yarattığı Doomsday bütün Metropolis için en büyük düşman haline gelince, Wonder Woman’ın da yardımıyla onu alt etmek için güçlerini birleştirirler.

 


Son güncelleme: 13:09 - 28.03.2016