Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Oscar’a giden Ayla’nın senaristini engellediler!
Oscar’a giden Ayla’nın senaristini engellediler!
Türkiye'nin Oscar'a aday olan filmi Ayla'nın senaristi Yiğit Güralp'ın adı esere ait hiçbir yerde geçmiyor, senarist hiçbir etkinliğe davet edilmiyor, hatta yapımcının direktifiyle Güralp sosyal medya hesaplarından bile engelleniyor... Güralp, yaşananlarla ilgili, "Egosu tüm bu güzel çalışmanın önüne geçen bir karakter ile karşı karşıyayız. Her mecrada egosu yüksek olan kişinin ben olduğumu söylese de yaptıkları ego problemi yaşayan kişinin kendisi olduğunu zaten açıkça gösteriyor" dedi. 
Kültür Sanat 21 Eylül 2017 - 11:15

Türk-Kore ortak yapımı Ayla, Türkiye’nin Oscar adayı olarak sinema gündemine oturmuştu. Pek çok kişinin izlemediği, nasıl bir film olduğuna dair bir fikri olmadığı filmle ilgili geçtiğimiz günlerde yeni bir gelişme yaşandı.

Birgün’den Tuğçe Madayanti Dizici’ye konuşan filmin senaristi Yiğit Güralp, yapımcı tarafından filmden tamamen dışlanmış durumda olduğunu söyledi.

Güralp’ın verdiği söyleşi şöyle:

Anladığım kadarıyla sen çok uzun süredir hayli şey yaşadın ki sonunda, sosyal medyadan engellendiğin ekran görüntüsünü, paylaşarak sessizliğini bozdun. Kim engelledi seni?

Yapımcı engelledi. Bu hesaplar yapım firmasının kontrolündedir biliyorsunuz. Ben Ocak ayında yönetmenle durumu paylaşmıştım ilk, o da sormuş soruşturmuş “Nedir bu durum, böyle saçma şey olur mu, teknik bir hata mı var” diye, öğrenmiş ki emri veren yapımcının bizzat kendisi.

Sadece yapımcı Mustafa Uslu mu yoksa ekipten başka insanlar da seni engelledi mi?

Beni engelleyen başka kimse yok. Ekiple de yönetmenle de bir sıkıntımız yok. Ama onlar da paylaşımlarında yapımcı ile araları bozulmasın diye benim ismimi geçirmemeye dikkat ediyorlar. Sosyal medyada ekibin hesaplarına göz atarsanız ben hiç yokmuşum gibi bir paylaşım dünyası var filmin.

Nerelerde yok ismin?

Şu an filmin resmi web sayfasında, youtube hesabında, fragmanda, hiçbir yerde ismim yok. Oldukça uzun süredir, hiçbir etkinlikten haberdar edilmiyor, hiçbir yere davet edilmiyorum. Filmin katıldığı uluslararası organizasyonları sıradan vatandaş gibi basından duyuyorum.

Anladığım kadarıyla senin dışlanmana yapımcı ön ayak oluyor ve herkesi katılmak zorunda bırakıyor, öyle mi?

Bu açıkça görülüyor zaten. Mesela filmin basın işlerini alan bir hanımefendi var, ya da filme danışmanlık yapan Elif Dağdeviren var, bunların da kişisel sosyal medya hesaplarında bu film ekibine katılmaktan sevinç duyduklarını söyleyen paylaşımları var, bu paylaşımlar da ekipteki tek tek her isimden söz ediyorlar ama benim adımı geçirmiyorlar.

Mobbingle karşı karşıyasın o zaman. Yapımcı neden böyle şeyler yapıyor sence?

Egosu tüm bu güzel çalışmanın önüne geçen bir karakter ile karşı karşıyayız. Her mecrada egosu yüksek olan kişinin ben olduğumu söylese de yaptıkları ego problemi yaşayan kişinin kendisi olduğunu zaten açıkça gösteriyor. Tüm bunlar olurken ben evimde oturuyorum, egosu olan insan evinde oturmaz.

Filmle ilgili yapımcı ön planda gözüküyor. Ego derken bundan bahsediyorsun sanırım?

Siz hangi filmde yapımcının her kanala çıkıp konuştuğunu gördünüz. Yönetmen çıkar, oyuncular çıkar, hadi beni de geçin koskoca Fahir Atakoğlu, ekipte pek çok kıymetli isim var. Her yerde ismi film sektöründe görülmedik biçimde en önde, en büyük ve en başta yazıyor. Birkaç gün önce filmin afişi yayınlandı, yönetmenin ismi künyenin en sonunda olur, yönetmenin ismini bile bir adım geriye itip kendi ismini finale yazmış.

aylaa

Filme ve afişe de adını yazmayacaklar mı peki?

Tüm bunlar yapıldıktan sonra oralara yazıp yazmamaları onların sorunu. Sonuçta bu göreceli bir konu değil, yani canı isteyen yazar istemeyen yazmaz gibi bir durum söz konusu değil. Bunlar yasa ile tanımlı ve şu an bunları yapmak suç.

Yapımcı Mustafa Uslu tek bir açıklama yaptı ve senin “Kültür Bakanlığına filmi Oscar'a göndermeyin” diye bir yazı yazdığını söyledi. Doğru mu bu?

Kültür Bakanlığı'na filmi Oscar'a göndermeyin diye bir yazı falan yollamadım. Böyle bir niyetim olsa Kültür Bakanlığına değil konunun esas muhatabı olan Akademi'ye başvurur derdimi direkt olarak Oscar Komitesine anlatır bu işi tam da yerinde çözerdim.

Yapımcı, o bizi Oscar'a yollamayın diye şikâyet ettiğini ve engellemelerinin sebebini de buna bağlıyor ama…

Doğruyu söylemiyor. Dediğim gibi bizim bakanlık ile görüşmemiz 1 ay kadar önce, yapımcı ise beni sosyal medya hesaplarımdan 9 ay önce engelledi.

Her ne yaşanmış olursa olsun filmin eser sahiplerinden birine bunları yapmak yasalara aykırı değil mi? Konu hukuka intikal edecek mi?

Elbette edecek. Ama filmin vizyona girip gündemden düşmesini bekliyoruz. Hem böylesi etik olarak daha doğru, hem de davanın konusu yapımcının film süreci boyunca yaptığı hak ihlalleri olduğu için yapımcı hareket alanını tamamlasın, dosyada eksik konu kalmasın istiyoruz.

Kırgın olduğun isimler var mı ekipten? Ortada haksızlık var ama ekipten ses yok.

İki insana çok kırıldım. Biri film boyunca en çok mesaiyi birlikte yaptığımız her şeyimizi paylaştığımız yönetmen Can Ulkay. Diğeri de daha bu yapımcı bile ortada yokken 4 yıl önce Ayla projesinde bu yola birlikte çıktığımız İsmail Hacıoğlu. Bu meselede hiçbir şey beni üzmedi, ama bu iki ismin bana dokunmayan yılan bin yaşasın duruşları, ya da kendilerince olanlara Fransız kalma bahaneleri pek çok konuya olan itikadımı derinden sarstı.

Son güncelleme: 11:38 - 21.09.2017

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.