Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Weiwei’den Aylan bebek pozu
Weiwei’den Aylan bebek pozu
Sanatçı Ai Weiwei, üç yaşındaki Aylan Kurdi’nin dünyayı ağlatan fotoğrafının benzeri için poz verdi.
Kültür Sanat 1 Şubat 2016 - 12:43

Ünlü Çinli muhalif çağdaş sanatçı Ai Weiwei, 2 Eylül 2015'te Muğla'nın Bodrum ilçesinden Yunanistan'ın İstanköy adasına şişme botla geçmeye çalışırken annesi ve kardeşiyle birlikte boğularak hayatını kaybeden üç yaşındaki Aylan Kurdi'nin cansız bedeninin görüntülendiği ve uluslararası kamuoyunda infial yaratan fotoğrafın bir benzeri için poz verdi.

Sığınmacıların durumuna dikkat çekmek için geçen bir yıl içinde yüz binlerce mültecinin Avrupa'ya giriş noktası olan Yunanistan'ın Midilli adasında bir stüdyo kuran Weiwei'nin Aylan Kurdi'nin cansız bedenini temsilen Midilli sahilinde uzanırken görüntülendiği fotoğraf, geçen hafta India Today dergisinde yayımlandı.

Aynı fotoğraf, 28 Ocak'ta başlayıp dün sona eren India Art Fair'da (Hindistan Sanat Fuarı) yer alan “The Artists” adlı sergide hafta sonu boyunca gösterildi ve sanatseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.