Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Oya Aydoğan’ın aort damarının yırtılma nedenleri
Oya Aydoğan’ın aort damarının yırtılma nedenleri
Soluk borusuna takılan yiyecekler, sağlıklı bireyin aort damarını yırtabilir mi? Uzman gözünden Oya Aydoğan'ın yaşadıkları...
Burcu ÖZEN
Magazin 9 Mayıs 2016 - 07:42

Cumartesi gecesi evinde patates kızartması yerken boğazına takılan kızartmayı çıkarmak için yoğun çaba sarf eden Oya Aydoğan’ın aort damarını yırttığı söylenmişti. Hastaneye kaldırılan Aydoğan, 12 saat süren ameliyatın ardından yoğun bakıma alındı.

Peki sağlıklı bir bireyin yemek yerken soluk borusu veya yemek borusuna takılan yiyecekler, gerçekten damarını yırtabilir mi? Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akgül, bu sorunun cevabını veriyor ve Oya Aydoğan’ın durumunu yorumluyor:

 

oyakapak

YİYECEKLER SAĞLIKLI BİR BİREYİN DAMARINI YIRTMAZ

Basında çıkan haberlerde “boğazına takılan patates kızartmasını çıkartmaya çalışırken aort damarı yırtıldı” olarak belirtilen acil ameliyat nedeni hakkında halkımıza açıklayıcı bilgi verme gereği doğmuştur.
Öncelikle yemek yerken soluk borusu veya yemek borusuna takılan yiyecekler çıkarılması esnasında sağlıklı bir bireyin damarlarında yırtılma olmaz. Vücudun damar sistemi sağlıklı ise refleks hareketlerinden yani öksürme, hapşırma, ıkınma… gibi göğüs içindeki basınç artışlarından etkilenmez.

aort

HİPERTANSİYON EN BÜYÜK NEDEN

Fakat kalpten çıkan ana damar olan aort damarında daha önce oluşan yıpranma, balonlaşma, duvarlarında harabiyet varsa bu tip refleks hareketlerinde bile yırtılma riski olabilir. Aort damarını bu tip riske hazırlayan en büyük etken kontrol altına alınamamış tansiyon yüksekliğidir. Hipertansiyon zamanla aort damarının duvarını yıpratır ve balonlaşmaya, kireçlenmeye veya diseksiyon denen içten yırtılmaya yol açar. İşte bu durumda basit bir öksürme bile damardaki hasarı artırıp yırtılmaya yol açabilir.

ahmetakgül

DAMAR HASARI OLUŞTURAN 2 SEBEP

Boğazına bir şey takılıp boğulma tehlikesi geçiren kişide damar hasarı oluşması için 2 önemli durum vardır:
1- Ölüm korkusu sonucu stres hormonlarının acilen yükselip damar içi kan basıncını çok yükseltmesi
2- Nefes alma zorluğunun uyardığı öksürme ve hapşırma refleksi sonucu göğüs içindeki basıncın artmasıdır.
Her iki durumda da daha önce zarar görmüş aort damarı yırtılabilir. Ama “daha önce zarar” görmüş, yani kontrol edilememiş tansiyon sonucu zarar görmüş damar.

Yoksa, sağlıklı bir aort damarı ani basınç yükselmelerine dayanıklıdır.
Bu vesile ile yüksek tansiyon hastalığının ne kadar önemli sonuçlar oluşturabileceği akılda tutulmalıdır. Şu unutulmamalıdır ki, tansiyon yüksekliği olan bir kişide ani başlayan sırt, göğüs ağrısı varsa, bu ağrı sanki “bıçak saplanıyor” tarzında ise hastada “aort diseksiyonu” denen aort damar yırtılması riski vardır. Bu durumda en yakın hastaneye gidilmeli ve orada da tecrübeli kalp damar cerrahisi kliniği bulunmalıdır.

Son güncelleme: 14:29 - 09.05.2016