Reklamsız Sözcü

Putin Çin’i birbirine kattı

APEC zirvesi için Çin'de bulunan Rusya Devlet Başkanı Putin'in, first lady Peng Liyuan ile olan diyaloğu ülkeyi karıştırdı

android-time 16:45
Putin Çin’i birbirine kattı
APEC zirvesi için Çin'de bulunan Rusya Devlet Başkanı Putin'in, first lady Peng Liyuan ile olan diyaloğu ülkeyi karıştırdı

Çin’de devam eden Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Teşkilatı zirvesine katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Çin First Lady'si Peng Liyuan’a üşümemesi için paltosunu vermesi ülkeyi karıştırdı.

Çin medyası, Devlet Başkanı Peng Liyuan'ın isteği üzerine bu görüntüleri sansürlemek zorunda kaldı.

Olay Çin'in zirveye katılan liderler onuruna eşleri ile birlikte verilen akşam yemeğinde meydana geldi. Çin'in First Lady'si protokol gereği bir süre önce eşinden ayrılan ve bekar olan Rusya Devlet Başkanı Putin'in sol tarafında oturdu. Sağ tarafında ise Çin Devlet Başkanı Xi Jinping vardı. Gecenin soğuk olması üzerine First Lady Peng Liyuan'ın üşüdüğünü gören Putin yerinden kalkarak paltosunu nazik bir şekilde onun üzerine serdi. Bu harekete şaşıran bayan Liyuan Putin'e ayağa kalkarak kendisine teşekkür etti. Bu sahne Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in hoşuna gitmedi. Devlet televizyonu ve gazetelere talimat veren başkan Xi Jinping bu hareketin görüntülerinin yayınlanmamasını sağladı.

Yaşanan bu olay Avrupa basınında ise büyük ilgi gördü. Gazeteler Çin Devlet Başkanı'nın bekar olan Putin'in bu hareketi karşısında kıskançlık krizine girdiğini öne sürerek Çin’in First Lady'sinin bekar bir devlet başkanı ile yan yana böylesine samimi bir ortamda fotoğrafının çekilmesinin halkın tepkisini çekebileceğine dikkat çekti.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more