Sözcü Plus Giriş

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Kobani'de ilerleyişini sürdürüyor. Kobani'den de kaçışlar tüm hızıyla devam ediyor. Köylerin büyük bir kısmı topraklarını terk etti. Üç gün önce sınırın açılmasının ardından Şanlıurfa Suruç'a sığınanların sayısı 80 bine yaklaştı.

Bugün de sınırlı sayıda geçişin yapıldığı görüldü. Bugün öğle saatlerinde sınıra yığılan yaklaşık bin sığınmacı sınıra getirilen okul servisleri ile Mürşitpınar sınır kapısında kurulan mobil geçiş bölgesine götürüldü.

Bu sırada kampa gönderileceğini öğrenen bazı sığınmacılar kamplara gitmeyi kabul etmedi.

HDP'li bazı milletvekilleri de bölgeye gelerek sığınmacılarla görüştü. Gelişlere izin verilirken Suriye tarafına geçişe izin verilmedi.

Dün yoğun geçişin yapıldığı sınırda bugün sınırın öbür tarafına geçişler durduruldu. Bunun üzerine BDP'lilerin nöbet çadırlarında bekleyen gurup ile güvenlik güçleri arasında da gerginlik yaşandı.

Sınırın diğer tarafına geçmeye çalışan N.K. isimli bir vatandaş, “ Biz 3 arkadaşla Iğdır'dan geldik. Kobani'ye geçip halkımızın verdiği savaşa destek vereceğiz. Dün bazı arkadaşlar geçmiş. Ama bugün geçişimize müsaade etmediler. Biz de burada bekliyoruz” ifadelerini kullandı.