4 bakan için yolun sonu mu?

Muhalefet partileri TBMM'de başkanlık divanının oluşmasından sonra harekete geçecek.

4 bakan için yolun sonu mu?

Koalisyon ve yeni hükümet kulislerinin en önemli maddesi 4 eski bakanın Yüce Divan’a gönderilmesi konusunda muhalefet partileri harekete geçmeye hazırlanıyor.

Muhalefet, dört eski bakan hakkındaki iddiaları Meclis gündemine getirmeyi planlıyor. Edinilen bilgiye göre muhalefet partileri Başkanlık Divanının oluşmasının ardından Yüce Divan dosyasını açacak.

55 İMZA YETERLİ

Görevde bulunan veya görevinden ayrılmış olan Başbakan ve bakanlar hakkında Meclis soruşturması açılması, Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının en az onda birinin (55) vereceği bir önerge ile istenebiliyor. Meclis soruşturması açılması için TBMM üye tamsayısının en az 1/10'unun (55) vereceği bir önerge yeterli.

BAŞKANLIK DİVANI BEKLENİYOR

TBMM Başkanı'nın seçilmesinin ardından Başkanlık Divanı oluşacak. TBMM Başkanı siyasi parti gruplarının parti grupları toplam sayısı içindeki yüzde oranlarını ve bu oranlara göre her siyasi parti grubuna düşen Başkanlık Divanındaki görev yeri sayısını tespit edecek ve Danışma Kuruluna bildirecek.

Siyasi parti grupları, kendilerine düşen Başkanlık Divanı üyelikleri için adaylarını liste halinde gösterecek. Listenin Genel Kurulca işaret oyuyla oylanması suretiyle seçim tamamlanacak.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...